Ufuk Tetik

ufuktetik@ililproje.com.tr

twitter

Kategori : Yazarlar
Tarih : 17.09.2014

Kez Okundu

İstanbul’daki konut yatırımları nereye kayıyor?

Konut yatırımı denilince ilk akla gelen şehir İstanbul. Hal böyle olunca yatırımın fırsata dönüştüğü ya da hüsrana uğradığı bir çok girişimle karşılaşıyoruz. Bir yatırıma karar verirken birden çok faktörü aynı anda analiz etmek gerekiyor.

A ve B segmenti yatırımcılar için, aslında yeni kurulan bölgeler, özellikle İstanbul gibi bir metropol için her zaman yatırım değeri yüksek lokasyonlar olsa da istenilen karlılık seviyesine gelmesi zaman alabiliyor; çünkü kentsel dönüşümle birlikte şehir içi kabul edilen bölgelerdeki yeni yapılar da özellikle dönüşümden dolayı %1' lik KDV oranıyla yatırımcıların ilgisini çekiyor. Burada iki ayrı yatırım seçeneği ortaya çıkıyor ; Ya İstanbul’un büyümeye başladığı kuzey bölgesi - 3. köprü güzergahı- Ya da şehir içinde daha makul m2 fiyatları ile yeni yeni yapılmaya başlayan kentsel dönüşüm alanları.

 

Özellikle Emlak Konut ve TOKİ destekli projeler tamamlanma garantisi ile yapıldığı için yatırım değeri yüksek olan projelerdir.. Her ne kadar 3. Köprüye odaklanılmış olunsa da yeni yapılan metro hatlarını yakından takip etmekte fayda var. Örneğin Kabataş- Mecidiyeköy- Kağıthane- GOP- Atışalanı- Mahmutbey hattında yapımına başlanan Metro hattının Kabataş ve Mecidiyeköy ayağının dışındaki bölgelerde yoğun bir dönüşüm söz konusu ve bu dönüşüm Fikirtepe'deki gibi kısır bir döngüde değil hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Bu bölgelerdeki konutlar kısa süre içinde oldukça değerlenecek. Aynı zamanda GOP da 20.000 konutun dönüştürülmesi planlanıyor. Esenler içinde aynı durum söz konusu. İstanbul’un beton yoğunluğu en fazla olan bu ilçesi Emlak Konut desteği ve orta ölçekli müteşebbislerin girişimleriyle yeni toplu konut mantığında sitelere kavuşuyor. Sadece Esenler / Atışalanında tek bir dönüşümde 50 dönüm arazi üzerinde yıkımlar tamamlanıp inşaat başladı. E6 ve TEM yollarına direkt bağlantılarıyla çevresindeki yapılaşmaya göre çok daha iyi lokasyonda olan bu bölgeyi yakından takip etmekte fayda var.

YAZARIN TÜM YAZILARI
TOP