Ufuk Tetik

ufuktetik@ililproje.com.tr

twitter

Kategori : Yazarlar
Tarih : 02.10.2014

Kez Okundu

Gayrimenkul alım kararı verirken nelere dikkat etmeli ?

Hayatımız verdiğimiz doğru kararların bize sağladığı avantajlar ile verdiğimiz yanlış kararların karşımıza çıkarttığı sorunlarla başa çıkmakla geçiyor.  Gün içerisinde verdiğimiz çoğu kararı bir şekilde tolere edebilirken bazı kararların sıkıntılarını uzun süre yaşayabiliyoruz. Aldığınız herhangi bir ürünü beğenmediğiniz zaman değiştirebilir ya da maddi durumuna göre önemsemeyebilirsiniz; Fakat gayrimenkul alımı için aynı durum söz konusu olamaz çünkü; bu alım kararı belki çoğu insanın hayatında bir kere verdiği bir karardır. Ve bu yüzden bir yatırım yapmadan önce ince eleyip sık dokumak gerekmektedir.


Konut alırken nasıl hareket etmeli ve nelere dikkat etmeliyiz ?
Öncelikle ne istediğinizi belirlemeniz lazım.
•    Size ne lazım ? ( 1+1, 2+1, 3+1 vb )
•    Almaya karar verdiğiniz gayrimenkul ile ne yapmak istiyorsunuz ? ( oturmak, kiralamak, alıp daha yüksek fiyata satmak )
•    Alacağınız gayrimenkulde yaşama ya da çalışma süreniz ne kadar? ( 5 yıl, çocuk olana kadar, tayinim çıkana kadar vs) 
Bu gibi soruları siz kendi özel ihtiyaçlarınıza göre arttırabilirsiniz. Bu soruları cevapları ile birlikte bir kenara yazın.

 

Bütçe belirleyin
Gayrimenkul alımı konusundaki en temel etkendir. Belirlediğiniz bütçenize göre yol haritası çıkarın. Bu bütçede     +  -  %5 sapma olacaktır, kendinizi buna hazırlayın. Böylece zaman kazanmış olursunuz.

 

Lokasyon belirleyin
İnşaat sektöründe fiyata etki eden ana unsur lokasyondur. Aynı inşaat kalitesinde yapılmış iki bina düşünün, biri Esenyurt’ ta diğeri Beşiktaş’ ta olsun. Fiyatları arasında uçurum vardır. O yüzden lokasyon, fiyatlar konusunda en belirleyici etkendir.

 

Natamam bir projeden daire alacaksanız
Firmanın CV' sini iyi inceleyin, referanslarına bakın, daha önce yaptığı inşaatları inceleyin. Nasıl ki bir eleman alırken CV sine göre hareket edersiniz aynı durum firmalar içinde geçerlidir. Hakkında olumsuz haberler bulunan, müşterileri ile mahkemelik olmuş, zamanında teslim konusunda sorunlu firmalardan uzak durmakta fayda var. Kendi paranızı kurtarma peşinde koşabilirsiniz.

 

Tapu, Ruhsat vb durumlarını sorun
Natamam bir proje ise en azından kat irtifakı kurulmuş olmasına dikkat edin. Yapılan inşaat projesinin belediyeden onaylı olmasına dikkat edin, zamanınızı alsa bile araştırın -unutmayın her gün daire almıyorsunuz- Yaptığınız sözleşmede aldığınız dairenin projedeki ve kat içindeki konumunu resimleyen ekler olsun. Güney cephe bir daire aldığınızı düşünürken Dünyanın dönüşüne göre daireniz Kuzey yönüne dönmemiş olsun? 

 

Bitmiş bir proje ise
İskan ve Kat Mülkiyeti durumunu sorun. Bu durumlarda bir eksiklik varsa bu süreçlerin tamamlanması için bitiş tarihi belli olsun. 
Yukarıda açıklamasını yaptığım kriterleri baz alarak alacağınız konutlar sizin için en ideal yatırım olacaktır. Bunların yanında samimiyetine güvendiğiniz dostlarınızın ve sektörde bilgi sahibi uzmanların da görüşünü almanızda fayda var.

YAZARIN TÜM YAZILARI
TOP