Saadettin Turan

saadettinturan@gmail.com

twitter

Kategori : Yazarlar
Tarih : 15.08.2015

Kez Okundu

Türk emlak firmaları neden kurumsallaşmalı?

Yabancıların konut edinmesinin önünü açan Mütekabiliyet Yasası'yla birlikte gayrimenkul satış ciroları artmaya başladı. Hali hazırda sektördeki yükselişi kurumsallaşamadığı için yakalamayan Türk emlak firmaları, emlak pastasının büyük dilimini yabancı şirketlere ikram etmiş görünüyor.

 

Yılda 380 milyar lirayı bulan ikinci el gayrimenkul satışlarından elde edilen komisyonun büyük kısmı yabancı şirketlere gidiyor. Yabancı sermayeli franchise veren gayrimenkul danışmanlığı firmaları büyük firmaların ihtiyacına cevap veriyor. Büyük inşaat şirketlerinin karşına kurumsal bir Türk firması çıkamamasının asıl nedeni klasik emlakçılık anlayışı olan daire ve iş yeri satış bedelleri üzerinden komisyon alınmaya devam edilmesidir. 

 

Küresel ekonomideki durgunluğa rağmen Türkiye'de konut satışlarından 2015 yılı için beklenen 473 milyar liralık bütçenin yüzde 80'i  2. el gayrimenkullardan oluşuyor. Bu durum yabancı emlak devlerinin iştahını kabartıyor. Yüksek değerli Markalı konut projesi satışlarının yanında bunların 2.el satışları da yabancı emlak şirketleri tarafından yapılıyor. Yurt dışına giden paraların kesilmesi için Türk zincir emlakçılığının geliştirilmesi gerekiyor.

 

YAZARIN TÜM YAZILARI
TOP