Saadettin Turan

saadettinturan@gmail.com

twitter

Kategori : Yazarlar
Tarih : 06.10.2015

Kez Okundu

Emlakçılık yasasına doğru

Türkiye’de emlakçılık bugüne kadar bilgi ve beceri gerektirmeyen, kendisine uygun bir iş bulamayanlar için  bir meslek olarak görülüyordu. Emlakçılık ile ilgisi olanda olmayanda emlak komisyonculuğuna soyundu. Emlak sektöründe klasik emlakçılık dönemi sona eriyor.  Kuşkusuz halen piyasada bu şekilde emlakçılık yapmaya çalışan çok sayıda insan var. Ancak, bundan böyle ehil olmayan ve güven vermeyen emlak komisyoncusu emlakçılık sektöründe başarılı olamayacak. Çünkü, bu sektörde büyük ve karlı bir pazar potansiyelinin bulunduğu sektör içinde yer alanlar tarafından anlaşılmıştır. Bu nedenle, yabancı emlakçıların da devreye girmesiyle sektörde rekabet gittikçe artmaya başlamıştır.  

 

Hemen her kentte Emlak müşavirleri dernekleri kuruldu. TSE, emlak sektöründe iş standartları ve sertifika zorunluluğu getirmesine Tapu Müdürlüklerinin oda sertifikası olmayan emlakçıların iş takiplerini durdurmasına rağmen emlakçılık sektöründeki karmaşa sona erdirmedi. Sektöre düzen getirecek bir yasaya acil ihtiyaç var. Bu karmaşanın sürmesindeki en önemli etken halen taslak aşamasında olan “Emlak Müşavirliği” yasasının çıkarılamamış olmasıdır.  Bu yasanın önündeki en büyük engel, emlak  zincirleriyle yıllardır mesleği amatörce sürdüren sektör temsilcilerinin tasarının içeriği konusunda uzlaşamamış olmasıdır.

 

Gayrimenkulün bir yatırım aracı olarak daha belirgin olarak ön plana çıkması, sigortacılığın sektöre daha fazla entegre olması, mortgage sistemiyle finansman kanallarının çeşitlenmesi sektörde değişimin habercisi oldu. Emlak Müşavirliği yasası, sektör içerisinde nitelikli biçimde yer almak isteyenle, istemeyeni ayırmayı amaçlamaktadır.

 

Emlak zincirleri personelinin kalitesini artırmak için mesleki eğitimlerini kendi bünyelerinde alıyorlar. Burada önemli olan bağımsız olarak çalışan emlakçıların kendisini sistemin gerekliliklerine uyumlu hale getirmesi. Emlakçılara sorumluluk ve yetki verecek, devletin vergi gelirini de artıracak olan emlakçılık yasasının çıkarılması için mücadele etmemiz gerekiyor.

YAZARIN TÜM YAZILARI
TOP