Saadettin Turan

saadettinturan@gmail.com

twitter

Kategori : Yazarlar
Tarih : 11.04.2017

Kez Okundu

Dünyanın Türkiye’deki Konut ve İşyerlerine İhtiyacı Var

Türkiye dünyanın 18. büyük ekonomisi konumunda. Ayrıca Türkiye’nin 10 yıl içerisinde dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmesi bekleniyor. Bu açıdan Türkiye tüm dünya ekonomisini ilgilendiren bir boyuta sahip. Dünya devi firmalar yönetim merkezlerini Türkiye’de kurmaya başladılar. Dünyanın büyüyüp güçlenen Türkiyede’ki konut ve işyerlerine ihtiyacı olacak.


Türkiye'de aldıkları ilk konut ve iş yeri için ‘’sıfır kdv’’ düzenlemesi ile yabancıya konut satışının artarak 10 milyar dolara ulaşması hedefleniyor. Gayrimenkul yatırımı ülkemiz için kendi başına bir büyüme motoru olmasa da İnşaat sektörü birçok insanı iş sahibi yapıyor. Son yıllarda duymaya alıştığımız Mega Projeler, Kamu Binaları, Hastaneler, Alt yapı ve Ulaşım yatırımları, Fabrikalar, Ofis Projeleri, Otel ve Alışveriş Merkezleri açılışları yeni istihdam alanları oluşturuyor.


Orta Doğu’daki tüm problemlere, Irak ve Suriye gibi tüm sorunlu ülkelere rağmen Türkiye temel ve konjonktürel bazda cok çekici bir pazar olmaya devam ediyor. Singapur’dan New York’a kadar tüm yatırımcılar aynı kanaatte ve bu yüzden hepsi birlikte nisbi değer bulmak için tükenmiş Avrupa pazarlarına yöneliyor ancak Avrupa’da yüksek getiri fırsatları azaldığı için Türkiye'ye yönelen yatırımcılar, temel ve konjonktürel bazda daha yüksek nispi değerleri bulabiliyor.

 

Dünyanın en iyi gayrimenkul piyasasına sahip ülkelerde düşük faiz oranları gayrimenkul fiyat hareketlerini tetikleyerek yüksek seviyelere taşırken, önümüzdeki on yıl içinde faizlerin düşmesi hatta sıfır olması halinde gayrimenkul dünya çapında bir fenomen olacak.

 

YAZARIN TÜM YAZILARI
TOP