Gürhan Çalışkan

caliskangurhan@ililproje.com

twitter

Kategori : Yazarlar
Tarih : 26.02.2016

Kez Okundu

En güvenli yatırım aracı yine gayrimenkul

Geçtiğimiz yılın en güvenilir yatırım araçları arasında konut projeleri 2016 yılı için yine yatırımcıların ilk tercihleri arasında yer alacağa benziyor. Para ve kıymetli madenler piyasasına baktığımızda 2015 yılında Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri yıllık ortalama %16 değer kaybederken, Euro %12, Dolar %25, Altın %11 oranlarında artış gösterdi. Döviz ve altın geçtiğimiz yıl yatırımcıya kazandırsa da siyasi gelişmelere bağlı olarak ani düşüş ve çıkış riskini her zaman taşımaktadır. Buna karşın gayrimenkul sektörü olumsuz piyasa koşullarından ve faiz oranlarından etkilenmeyerek %20 oranında artış gösterdi. Bu nedenle yatırımcısına yine kazandırdı ve en güvenli yatırım araçlarının başında geldi.

 


PEKİ GAYRİMENKUL PİYASASI 2016 YA NASIL BAŞLADI?
Özellikle büyük şehirlerde konut satışlarında fiyatlar sürekli artış göstermeye devam ediyor. Reidin tarafından hazırlanan rapora göre büyük şehirlerde konut satışlarında fiyat değişimi geçtiğimiz yıl %24, kiraların fiyat değişimiyse %22 oranında yükseliş gösterdi. Bu yılda markalı konut projelerinde fiyat yükselişi devam ediyor. 2016 yılı ocak ayında markalı konut projeleri fiyatları Aralık 2015’e göre %0,48, Ocak 2015’e göre ise %8,84 oranında artış sağladı. Bu oranlara baktığımızda markalı konut projelerinin yatırım cazibesinin bu yılda devam edeceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Döviz ve altın piyasasındaki ani düşüş ve çıkışlarla kafası karışan yatırımcılar ile düşük faiz oranlarından memnun olmayan vadeli hesap sahiplerinin en güvenli yatırım aracı olan gayrimenkul piyasasına kayması bekleniyor.

 


Sonuç olarak ülkemizdeki gayrimenkul piyasası uluslararası düzeyde elde ettiği başarılar ile küresel fon ve finans kaynaklarını ülkemize kazandırmasının yanında markalı konut projeleriyle birlikte sürekli gelişerek yatırımcıların yüzünü güldürmeye devam edecek. İyi bir yatırım seçeneği olan gayrimenkul piyasası hakkında son gelişmeleri zaman zaman köşemden sizinle paylaşmaya devam edeceğim. İyi dileklerimle…

YAZARIN TÜM YAZILARI
TOP