Gürhan Çalışkan

caliskangurhan@ililproje.com

twitter

Kategori : Yazarlar
Tarih : 11.11.2015

Kez Okundu

Yeni Türkiye'de TOKİ'nin Yeri

Öncelikle TOKİ’nin yeni projelerinin şekillenmesinde hangi bakış açısı, nasıl bir şehircilik felsefesiyle hareket ettiğine bakalım. TOKİ yeni dönemde sadece konut değil, master planlı büyük yerleşim projelerini hayata geçirmeye hazırlanıyor. TOKİ 2002’den bu yana konut üretimindeki yüksek tecrübesini 'Yeni Yerleşimler, Yenilenen Şehirler Projesi' ile yeni bir safhaya taşıyor. Gaziantep'in kuzeyinde yapımına başlanan 50 bin konutluk dünyanın en büyük yerleşim projesi bu değişimin en büyük göstergesi. Adeta yeni bir kent inşası anlamında gelen Gaziantep'teki 50 bin konutluk dev konut projesi bugüne kadar planlanmış en büyük yerleşim projesi olma özelliğini taşıyor. 8.5 milyon metrekarelik alanda gerçekleştirilecek Gaziantep Kuzey Şehir Projesinin 2023'e kadar aşamalı olarak tamamlanması hedefleniyor.

TOKİ’nin şehircilik felsefesi ve temel üretim disiplinleri arasında, yerel mimari, az katlı yatay mimari uygulamalar, mahalle konsepti ve mutlak kalite prensibi bulunuyor. Doğa ve çevreden mimariye, sosyal alt yapıdan ulaşım ağlarına, nüfus artış hızından yıllık konut ihtiyacına kadar pek çok parametreyi göz önünde bulundurarak çözüm üretiliyor.

Gelenekten geleceğe varma arayışının bir yansıması olan Gaziantep Kuzey Şehir Projesinin toplumun tüm demografik zenginliklerini bir arada barındıracak olmasının gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

YAZARIN TÜM YAZILARI
TOP