Gürhan Çalışkan

caliskangurhan@ililproje.com

twitter

Kategori : Yazarlar
Tarih : 17.04.2017

Kez Okundu

Ruhsuz kentler inşa ettik!

Medeniyetler tarihinin en güzel, en estetik, en âdil örneklerini oluşturan Osmanlı şehirlerini yokettik; bu güzelim şiir gibi şehirlerimiz artık Balkanlar'da, Kuzey Afrika'da ve Arap dünyasında yaşıyor.


Balkanlar’ın incisi Kosova’nın en zarif yerleşimi, Osmanlı’nın “mücevher şehri” Prizren, doğası, mimarisi ve zanaatkâr halkıyla büyük bir kültürün izlerini taşıyor. Ne kanlı savaşlar ne de göç bu izleri silememiş.


Akarsuya inci gerdanlık gibi yerleştirilmiş Taş Köprü, kıyısında sürprizlerle dolu 400 yıllık Sinan Paşa Camii. Şadırvan Meydanı’ndan yukarıya, tarihi çarşı boyunca ıhlamur ve çınar ağaçlarıyla gölgelenmiş parke taş kaplı sokaklarda, kültür kodlarımıza yapılan bir yürüyüşe ihtiyacımız var.


Geçmişin dünyasını hayal etmek isteyenler bu şehrin sokaklarında pek çok ipucu bulabilir. Camiler, tekkeler gibi Osmanlı eserleri kadar şehrin içinden akan nehrin manzarası, çevresindeki yapılarla uyumu sizi etkiler. Zihninizde zarif, estetik, küçük bir şehir manzarası kalır.


Buna karşın bugün kentlerimize baktığımızda gözümüze takılan ilk detay, yoğunlaşmış, dikey, fırsatçı, ruhsuz, basma kalıp  inşaat faaliyetleri olacaktır. 2-3 katlı müstakil evlerin arasından boy gösteren 10-15 katlı yeni apartmanlar, rezidanslar. Genişleyen, yükselen, estetikten yoksun yapılaşma hızla geçmişin dünyasını kuşatırken, yapımına devam ettiğimiz ruhsuz kentlerin, insanlarımızı da kendine benzetmesinden endişe etmeli, şiir-şehirlerimizi yeniden diriltmeliyiz!

 

YAZARIN TÜM YAZILARI
TOP