Gürhan Çalışkan

caliskangurhan@ililproje.com

twitter

Kategori : Yazarlar
Tarih : 12.05.2014

Kez Okundu

Rant vergisi gayrimenkul sektöründe neleri değiştirecek?

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllücenin açıklamalarıyla gündeme oturan "Rant Vergisi" kavramı tartışılmaya başlandı. Rant vergisi uygulanmaya başlamasıyla, gayrimenkul sektöründe birçok denge değişecek gibi görünüyor.

 

Rant Vergisi uygulanmaya konulursa, arsa ya da konutların mülk sahiplerine sağladığı yüksek primlerden devlet de pay alabilecek. Konuyu daha da açarsak gayrimenkulün imar ya da cins değişikliği sonucunda değeri artması durumunda , devlet bundan vergi yoluyla pay talep edecek. Gayrimenkul üzerinden ilave kazanç yapıldığında bunun vergilendirilmesi hedefleniyor.

 

Bakan Güllüce, rant vergisinin hemen uygulanamayacağı, bir süre sonra kanunlaşacağından bahsetti. Bu süreçte Türkiye'nin altyapısının ve ekonomisinin üst düzeye çıkması ve şehirleşmelerin artması planlanıyor.

 

ABD ve Avrupa'da uygulanan rant vergisi uygulamasına sektörün bazı oyuncuları destek verirken, bazı kesimler yatırımcıyı korkutacak bir uygulama olduğunu savunuyor. Sonuç olarak; Türkiye böyle bir uygulamaya henüz hazır değil.

YAZARIN TÜM YAZILARI
TOP