Gürhan Çalışkan

caliskangurhan@ililproje.com

twitter

Kategori : Yazarlar
Tarih : 23.03.2016

Kez Okundu

Konut üretiminde tüketici beklentisi

Günümüzde büyükşehirlerdeki konut alıcısı, konut projelerindeki sosyal donatıların yanında projedeki ek hizmetleri de dikkatle inceliyor. Bunun yanında sektördeki hızlı değişimle birlikte markalı konut projeleri üretimi Anadolu'nun ilçelerine kadar hızla yayılıyor. Yaşam standartlarını yükselten konforlu, lüks, sosyal donatı alanlarına da yer verilen projeler tüketicinin beklentisini artırıyor. Yeni konut projelerinin birbirine benzemesi ise bu lüks algısını sıradan hale getiriyor. Proje üreten firmaların buna bir çare bulup, birbirinden farklı kurguya sahip yeni konut projeleri geliştirmesi gerekiyor.  

 

YENİ KONUT PROJELERİNDE TÜM GELİR GRUPLARINI GÖZETMEK
Üretilen lüks konut sayısı talebin üzerine çıksa da konutta ki ihtiyaç daha çok orta ve altındaki segmentlerde kendini gösteriyor.  Ancak bu segmentlere uygun fiyatlı konut üretebilmek için uygun fiyatlı arsa bulmak gerekiyor. Arsa fiyatlarının yükselişi artarken bu durum konut fiyatlarına da yansıyor. Bunun çözümü ise arsa üretmekten geçiyor.

 

Tüm segmentlerdeki konut ihtiyacını gözlemleyerek farklılaşan inşaat firmaları yeni konut projelerinde bunu hayata geçirdiklerinde sektörün farklı segmentlerdeki stoğunu da dengelemiş olacaklar.Yeni dönemde oluşan taleplerle birlikte markalı konut projesi sayısı artarken değişimi yakalayan firmalar kazanmaya devam edecek.

YAZARIN TÜM YAZILARI
TOP