Gürhan Çalışkan

caliskangurhan@ililproje.com

twitter

Kategori : Yazarlar
Tarih : 28.07.2016

Kez Okundu

Gayrimenkul sektöründe kampanya ve istihdam atağı

Darbe girişiminin ardından ekonomide yaşanabilecek olumsuzlukları bertaraf etmek için devlet yetkilileri ve çeşitli sektörler önlem planlarını oluşturmaya başladı. Gayrimenkul sektörünün temsilcileri de satışları artırmak ve ekonomiye katkı sağlamak için elini taşın altına koyarak kampanya ve istihdam atağına kalktı. Yaz ayları başındaki durgunluk ve Fetö darbe girişimi sebebiyle doğabilecek sıkıntılara karşı gayrimenkul sektörü, potansiyel müşterileri yeniden alıma yöneltmek için hızlı bir kampanya sürecine başladı.


Ekonomiye Güven Devam Ediyor
Devlet ve özel sektörün olası olumsuzluklara karşı önlem planları ve halkın ekonomiye güveni kullanılan kredi tutarını yükseltti. 15 ve 22 Temmuz arası kredi kullanımı 27,3 milyar artışla 1,6 trilyona ulaştı. Reel sektör tekstilden gıdaya, inşaattan otomotive kadar satışların devam ettiğini, yatırım hedeflerinde değişiklik olmadığını bildirdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun günlük yayınladığı bankacılık bültenine göre 15 Temmuz Fetö darbe girişimi sonrası 6 günlük sürede kredi artışı 27,3 milyar lira yükseldi. Bunun yanında mevduat rakamları da artış göstererek 15 Temmuz da 1 trilyon 402 milyar liradan, 21 Temmuz da 1 trilyon 426 milyara çıktı. Sektör temsilcileri geçtiğimiz aylara göre satışlarda değişiklik olmadığını ileterek yatırım planlarında bir sapma olmadığını belirtti. 


Ekonomiye duyulan güven ve inşaat firmalarının kampanya çalışmaları sonucunda önümüzdeki dönemde konut satışlarının yükselmesi bekleniyor.

YAZARIN TÜM YAZILARI
TOP