Gürhan Çalışkan

caliskangurhan@ililproje.com

twitter

Kategori : Ulusal Yazarlar
Tarih : 19.08.2013

Kez Okundu

​Çılgın proje buradan geçecek dolandırıcılarına dikkat !

Bazı şahıslar İstanbul’un Çatalca ve Arnavutköy mevkilerindeki tarlaları uygun fiyata alıp bunları Kanal İstanbul projesi buradan geçecek diye fahiş fiyata satıyor.  Proje güzergahı tam netleşmemesine rağmen bölgelerdeki arsa fiyatları 10 kat arttı.

Fırsatçılara zemin oluşturulmamalı, sonradan üzülmemek için herkes dikkatli olmalı. İstanbul’ un taşı toprağı altın diyerek Anadoludan da birçok girişimci buraya dikkat kesilmiş görünüyor. Unutmayın şu an tüm yatırımcıların gözü bu bölge üzerinde, dolayısıyla rekabetin hat safhada olduğu bir ortamda kar etmekte güçleşecektir.

Bu civarlardan arsa almak isteyen yatırımcılar çılgın proje burayı kapsıyor, hızlı tren güzergahı burası diyerek rant sağlanmaya çalışılıyor, erken davranıp çok büyük getiri hayaline kapılanlar ise maalesef bu spekülasyona ortak oluyor. Bakanlığın ise bu rantı engellemesi için bir an önce güzergahı netleştirip mağduriyetleri engellemesi gerekiyor. 

İstanbul’un trafiğinden ve karmaşasından kaçmak için söz konusu bölgede küçük bir arsa almak istediğini ve emlakçılara başvurduğunu anlatan Selim Can, dolandırılmaktan son anda kurtulduğunu anlatıyor. Selim Can, “Konuştuğum birçok emlakçı, ‘tanınmış işadamlarının hepsi buradan arsa alıyor’ gibi sözlerle bizi ikna etmeye çalıştı.” diyor. Bu civarda imar izni olmadığını ve söz konusu bilginin saklanarak masum insanların dolandırıldığını anlatan isminin açıklanmasını istemeyen bir emlakçı ise sadece vatandaşların değil bazı müteahhitlerin de bu yolla kandırıldığına dikkat çekiyor. Aynı emlakçı yolun, suyun olmadığı, mevcut değeri 5-10 bin lira olan arsaların şu an 150 bin liraya kadar satıldığını anlatıyor.

Kanalın inşası için idarenin alandaki taşınmazları kamulaştıracağını kaydeden Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü yetkililerine göre “Kamulaştırma bedelini idare re’sen kendi tayin edeceği için yüksek fiyatla buralardan gayrimenkul almış olanlar, ödediklerini bulamayabilir. Çünkü idare öncelikle kamulaştıracağı yere bir değer tespiti yapacak ve değer tespitini mülk sahibine bildirmeden uzlaşma için davet edecek. Önereceği bedel düşük olacağından mahkemeye gidilecektir. Mahkeme 3-4 yıl sürecektir. Davayı kazandıktan sonra devlet bedeli ödemek zorunda değil çünkü mahkemeden alınan karar sadece ‘bedel tespit’ kararıdır. Karar kesinleştikten sonra idareye paranın ödenmesi için başvurulacak. İdarenin o yıla ait bütçesinin yüzde 2′si kadar bir pay ayrılıyor, bu pay tüm hak sahiplerine sıraya konuyor ve sıra ne zaman gelirse ödenmeye çalışılıyor. Hak sahipleri düşük bedeli kabul etmezse 6-10 yıl içinde alacaklarına kavuşabilir. 

.
YAZARIN TÜM YAZILARI
TOP