Mimari Tasarımlar

Tasarım Dünyası

,

Mimari Tasarımlar

07.02.2017
Hava kirliliğiyle mücadelede yeni silah
Hava kirliliği nedeniyle bazı bölgelerinde "Ulusal Kırmızı Alarm" verilen Çin bu durumla mücadele edebilmek için çareyi dikey ormanlar inşa etmekte buldu. Hava kirliliğinin çok üst seviyelere ulaştığı Çin, bu duruma karşı ilginç bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Çin'de hava kirliliği ile mücadele edebilmek adına gökyüzüne uzanan, günlük 60 kilo oksijen oksijen üreten ormana benzer kuleler inşa edilecek. 'Nanjing Kuleleri' adıyla ülkenin Nanjing kentinde inşa edilmesi planlanan 200 ve 100 metrelik iki kulede 23 türden 2500 çalı ve 1100 ağaç yer alacak. Nanjing Kuleleri dünyada inşa edilen 3'üncü, Asya'da ise ilk dikey orman olarak tarihe geçecek. Zira benzer yapılar daha önce İtalya'nın Milano şehrinde ve İsviçre'nin Lozan şehrinde inşa edilmişti.
Yazar :Kenan Bayrak
Okuma :72

Tasarım Dünyası

,

Mimari Tasarımlar

24.03.2016
Barcelona’nın kalbinde estetik arayışı
Barcelona’nın kalbinde olup yıllardır farkedilmeyen yapı, Jeroni Granell’in çalışmaları sonunda bambaşka bir kimlik kazanmış. Jenori Granell Barcelona Padua sokakta bulunan eski bir binayı yumuşak kırmızısı ve yeşile çalan renkleriyle bakışları kendine çeken estetik bir yapıya dönüştürmüş. Natüralist bir üslûpta tasarlanan dış cephede kullanılan çiçeklerle çok renkli kompozisyonlar oluşturulmuş. Birbirbirini tamamlayan çiçek motifleri, panjurlar ve evin sokağa bakan cumbasında kullanılan vitray pencereler yapının dikkat çeken en önemli özellikleri olarak karşımıza çıkıyor.
Yazar :Kenan Bayrak
Okuma :426

Tasarım Dünyası

,

Mimari Tasarımlar

03.02.2015
Pakistan mimarisinde toprak ev projesi
2010 yılındaki sel sırasında ülkenin yaklaşık yüzde 20'si tahrip oldu. Selden 15 milyon kişi etkilendi ve 6 milyon kişi evlerini kaybetti. Evlerin yeniden inşası için yeterli kaynağın bulunamaması sonucu geleneksel yapı teknikleri kullanılarak toprak evler inşa ediliyor. Toprak evlerin yapı teknikleri ilgimizi çekiyor. Projede kolayca herkes tarafından temin edilebilen yerel malzemeler kullanılıyor; çamur, kireç izolasyon ve düz çatı yapıları için malzeme, bambu, bağlayıcı tuğla gibi...
Yazar :Kenan Bayrak
Okuma :1118
TOP