Tasarım Dünyası

,

Sıradışı Tasarımlar

28.03.2015
Eski ahşap bir ahırdan aydınlık bir yaşam alanına
Tasarımcı uli Schallenberg basit yaşam mantığıyla eski ahşap ahırı aydınlık bir yaşam alanına çevirdi. Hayatın en temel ihtiyaçlarına cevap veren bu yeni yaşam alanını koyu ahşap malzemeye rağmen beyaz çadır ile aydınlık ferah bir alana dönüştürmüş. Mesken içindeki öğelerin tümü hemen hemen orjinal. Ahırdaki salıncak yatak eğlenceli, rahatlatıcı bir alan sunuyor. Geceleri mumlar ile aydınlatılan alan nostaljik sıcak bir ortamı çağrıştırıyor. Tasarımcı eski ahşap mimariyi yaşanılabilir bir alana çevirmekle bireylerin bakış açısını değiştirmeyi amaçlıyor. Her şeyin bir dış görünüşü, bir de içyüzü vardır.
Yazar :Kenan Bayrak
Okuma :953

Tasarım Dünyası

,

Mimari Tasarımlar

03.02.2015
Pakistan mimarisinde toprak ev projesi
2010 yılındaki sel sırasında ülkenin yaklaşık yüzde 20'si tahrip oldu. Selden 15 milyon kişi etkilendi ve 6 milyon kişi evlerini kaybetti. Evlerin yeniden inşası için yeterli kaynağın bulunamaması sonucu geleneksel yapı teknikleri kullanılarak toprak evler inşa ediliyor. Toprak evlerin yapı teknikleri ilgimizi çekiyor. Projede kolayca herkes tarafından temin edilebilen yerel malzemeler kullanılıyor; çamur, kireç izolasyon ve düz çatı yapıları için malzeme, bambu, bağlayıcı tuğla gibi...
Yazar :Kenan Bayrak
Okuma :1000

Tasarım Dünyası

,

Mimari Tasarımlar

03.12.2014
Coolum Aboda tasarım grubundan dağın kenarında muhteşem bir plaj evi
Avustralyalı mimarlık ofisi Aboda'nın deniz kıyısında tasarladığı 'Coolum koylar plaj evi' tamamlandı. Teraslı plaj evi engelsiz okyanus manzarası üzerine Manivelalı olarak tasarlanmıştır. Her formu doğal ışık ile aydınlatılan evde sıcak ahşap zeminler, beyaz duvarlar ve betonun mükemmel kombinasyonu sergileniyor.
Yazar :Kenan Bayrak
Okuma :1162
3