1930'lu yıllarda inşa edilen  Fallingwater adlı evin tasarımını dünyaca ünlü mimar Frank Lloyd Wright yaptı.

Tasarım Dünyası

,

Ev Tasarımı

24.06.2017
1930'lu yıllarda inşa edilen Fallingwater adlı evin tasarımını dünyaca ünlü mimar Frank Lloyd Wright yaptı.
ABD'nin en ünlü mimarları arasında sayılan Frank Lloyd Wright'ın tasarımını yaptığı ve günümüzde artık bir müzeye dönüştürülen "Fallingwater" adlı şelale evi, hala dünyadaki en güzel yapılar arasında sayılıyor.
Frank Lloyd Wright'ın en önemli ve en bilinen projesi olarak kabul edilen Fallingwater, organik mimari olarak bilinen akımın da öncül temsilcileri arasında sayılıyor. 1935 yılında, ticaret işiyle uğraşan Kaufmann ailesi, yazlık bir ev için Wright'a gitmiş. Pittsburg'un kalabalığından kaçmak isteyen aile, evlerinin sıklıkla yüzmeye gittikleri Bear Run'da şelaleye yakın olmasını talep etmişler. Wright ise, ailenin şelaleye olan sevgilerini bildiği için onlara şelaleye yakın değil, şelalenin bir parçası olan bu projeyi hazırlamış. 1937 yılında tamamlanan ev, Wright'ın benimsediği organik mimarinin tüm özelliklerini taşıyor. Ormanlık bölgenin ve şelalenin bir parçası gibi görünen ev aynı zamanda son derece zarif çizgileriyle, konforlu bir yaşam alanı sunuyor. Aile evi olarak yapılan ev 70'li yıllarda bölge koruma kuruluna devredilmiş. Bugüne dek milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen ev ve çevresindeki doğal alanı ziyaret edenler arasında Albert Einstein, Frida Kahlo gibi isimler de bulunuyor. Günümüzde, dünyanın en güzel evi olarak bilinen bu yapı bir müzeye dönüştürülmüş ve ziyaretçilere açık.
Yazar :Kenan Bayrak
Okuma :790
SONRAKİ TASARIMLAR

Tasarım Dünyası

,

Ev Tasarımı

11.05.2017
Dikey Orman
İtalyan mimarlık ofisi Stefano Boeri Architetti’ tarafından İtalya Milan’da projelerndirilen Dikey Orman (Vertical Forest) koseptli bina, metropol şehirler için bir gayrimenkul seçeneğine dönüşüyor.
Yazar :Kenan Bayrak
Okuma :603
TOP