​Ümraniye Ofis Yatırımlarının Gözdesi Oldu

Kategori : Sektör Haberleri
Tarih : 05.02.2018

Kez Okundu

Ulaşımın önemli bir boyut kazandığı Ümraniye’de ofis bölgelerinin oluşması da hızlandı. Mevcut Alemdağ Caddesi-Tepeüstü, bu yatırımlar için ana merkez oldu. Öyle ki, pek çok şirket genel merkezlerini de bu bölgeye taşıdı.

Bölgede çalışmaya başlayan beyaz yakalılar hem Avrupa yakasından geliş gidişlerini sürdürürken, hem de ilçede markalı konut gelişimine paralel olarak bu bölgeye taşınmaya başladı.

Tamamlandığında uluslararası finans piyasalarında önemli bir yeri olması beklenen Uluslararası İstanbul Finans Merkezi’nin yapımı devam ediyor. Bazı yapıların büyük bölümünün bitirilmek üzere olduğu projenin Türkiye’nin ekonomisine büyük bir katkı sunması beklenirken, ilk etapta bölgenin gelişimine de önemli etkileri olacak. 50 bin çalışan, 25 bin ziyaretçi, 11 bin oturan ile günde 90 bine yakın insan sirkülasyonunun oluşacağı bölgenin iş ve alışverişiyle, kendi ekonomisini de yaratan bir yerleşime dönüşeceği ifade ediliyor.

5 yılda yüzde 77 artış

Finans Merkezi ve büyük ulaşım projelerinin etkisiyle Ümraniye’de gayrimenkul fiyatlarının son 5 yılda yüzde 77 oranında artış gösterdiği görülüyor. Ortalama metrekare fiyatı 4 bin liraya yaklaşan Ümraniye’de markalı konutlarda birim metrekare fiyatları ise orta – üst gelir grubuna hitap ediyor. Buna göre Ümraniye merkez bölgesinde konut projeleri fiyatları, minimum ve maksimum fiyat ortalamasında 5 bin 500 ile 10 bin lira arasında bulunuyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme’ye göre, bölgede markalı konut piyasası aktif olarak 2006 yılında başlarken, 10 yıldır yaklaşık 18 farklı firma rekabet ediyor. Bölgede markalı konut projelerinde fiyatlar 2010 yılından sonra Finans Merkezi’ne yakın olması sebebiyle artarken, en çok 2+1, sonrasında ise 3+1 ve 1+1 konut tipinin üretildiği görülüyor.

Duygu Erdoğan / Milliyet

ÜYE YORUMLARI (0 ADET)

Emlak Konut Proje Haberleri

İnşaat Sektörindeki en güncel haberler burada
1 2 3 ...42 Sonraki
TOP