Türk-Rus ilişkileri enerjinin rotasını belirleyecek

Kategori : Sektör Haberleri
Tarih : 09.08.2016

Kez Okundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ziyareti öncesinde Türk Akımı için tüm gerekli adımları atmaya hazırız dedi.

Rusya'dan gelip Türkiye üzerinden Avrupa'ya uzanacak olan Türk Akımı doğalgaz projesi kapsamında çok önemli bir adım atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'nın kritik Rusya ziyareti öncesinde böyle bir açıklama yapması iki ülke görüşmesinde çok önemli adımların atılacağına dair önemli ipuçları veriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın, Türkiye'ye doğalgaz ithalat eden ülkeler arasında en büyük paya sahip olduğunun altını çizerken, bu yılın temmuz ayı itibarıyla, Rusya'dan toplam 12,5 milyar metreküp doğalgaz ithal ettik. Bu, Türkiye'nin ekonomik anlamda önemli bir ortak olduğunu gösteriyor. Türkiye olarak Türk Akımı projesinin gerçekleşmesi için gereken adımları atmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

Türk Akımı doğalgaz projesi, gelecek 20 yılı şekillendirecek önemli bir projedir. Projenin gerçekleşmesi halinde Mavi Akım doğalgaz boru hattındaki gibi Rus gazının güvenli bir şekilde doğrudan Türkiye’ye gelecek. Türk Akımı’nın yapılması, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) ile İsrail ve Kuzey Irak'la yapılması planlanan gaz projelerini etkilemeyecek. Türk Akımı ile zaten Rusya’dan alınan gazın güzergahı değişip, güvence altına alınacak.

KRİTİK GÖRÜŞME BUGÜN
Nefesler tutulurken, Türkiye-Rusya arasında tarihi nitelikte bir ziyarete çıkacak olan Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün St. Petersburg'da bir araya gelecek.

ÜYE YORUMLARI (0 ADET)

Emlak Konut Proje Haberleri

İnşaat Sektörindeki en güncel haberler burada
1 2 3 ...42 Sonraki
TOP