Terörle Harabeye Dönen Şehirler Yeniden Hayat Buluyor

Kategori : Sektör Haberleri
Tarih : 10.10.2016

Kez Okundu

Hendek terörü ile şehirleri harabeye çevirmeye çalışan PKK'nın temizlendiği şehirlere bakanlık konut projeleri ile yeniden hayat veriyor.

Terörle Harabeye Dönen Şehirler Yeniden Hayat Buluyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, terörden temizlenen bölgelerde yürüttüğü inşa ve ihya çalışmaları kapsamında, yüzlerce evin kullanılamaz hale geldiği Şırnak'ın İdil ilçesinde villa tipi 340 konut yapılacağını açıkladı. Güneş enerjisi sistemi ve kendine özel bahçeleri bulunacak konutların, kısa sürede vatandaşalara teslim edilmesi planlanıyor.


Kısa Sürede Teslim Edilecek
Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan ve ilk olarak terörden temizlenen İdil'de hayata geçirilmesine karar verilen projenin, yaygınlaştırılması hedefleniyor. Terörden temizlenen Diyarbakır'ın Sur, Şırnak'ın Silopi, Cizre ve İdil, Hakkari'nin Yüksekova ve Mardin'in Nusaybin ilçelerinde çalışmalarını sürdüren bakanlık, gelecek 3-6 aylık sürede ilk konutların vatandaşlara teslim edilmesi hedefliyor.

Projeyle, terör nedeniyle yüzlerce konutun kullanılamaz hale geldiği, çok sayıda vatandaşın da evlerini terk etmek zorunda kaldığı İdil'de tamamı modern tasarlanmış konutlar oluşturulacak.Villa Tipi Konutlar
Hak sahibi vatandaşların görüşleri ve taleplerinin tek tek alınmasıyla oluşturulan projedeki villa tipi konutlar, 3 artı 1 olarak planlandı.Vatandaşların talebi üzerine evlerde "damda uyuma", "yün çırpma" gibi bölgeye has alışkanlıkların sürdürülebileceği teras ve verandalar da tasarlandı. Depreme karşı dayanıklı inşa edilecek evlerin duvarları ise kışın soğuktan, yazın sıcaktan ve nemden koruma özelliğine sahip olacak.

Güneş Enerjisi Sistemi Olacak
Tamamı çelik kapılı ve içi modern malzemelerle dizayn edilen evlerde, sıcak suyun 24 saat ücretsiz karşılanabilmesi için güneş enerjisi sistemleri de yer alacak. Evlerin bahçelerinde ise her haneye birer dönümlük "yeşil alan" ayrıldı. Vatandaşlar böylelikle kendi bahçelerinde istedikleri bitkileri yetiştirebilecek. Tüm evlerin çevresi de çimden çitlerle çevrilecek.

İlk Etapta 340 Villa Tipi Konut Yapılacak!
Proje, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında Bakanlar Kurulunca daha önce "riskli alan" ilan edilen İdil'in Aşağı, Yukarı, Atakent, Yenimahalle ve Turgut Özal mahallelerinde uygulanacak. Bu bölgelerdeki 336 hektarda uygulanacak projede, 340 konut yer alacak.
Kaynak:F5Haber

 

ÜYE YORUMLARI (0 ADET)

Emlak Konut Proje Haberleri

İnşaat Sektörindeki en güncel haberler burada
1 2 3 ...42 Sonraki
TOP