​Konut Sektörünün 2018 Hedef ve Beklentileri

Kategori : Sektör Haberleri
Tarih : 02.01.2018

Kez Okundu

Gayrimenkul sektörü, 2017 yılını 1.3 milyonu aşkın hatta 1.4 milyona varan konut satış rekoruyla kapatmaya hazırlanırken, 2018’e de çok büyük umutlarla giriyor.

2018 BEKLENTİLERİ

1- Konut kredi faizlerinin yüzde 1’in altına inmesi

2- Alternatif finansman modellerinin geliştirilmesi

3- 2017’de verilen teşviklerin devam etmesi

4- Konut bankası ya da sektöre yönelik bir banka kurulması

5- Sektörün yurt dışında markalaşması

2018 HEDEFLERİ

1- 1.5 milyon konut satışıyla rekor kırılacak

2- Kentsel dönüşüm hızlanacak, büyük çaplı projeler başlayacak

3- Yabancıya satış 20 bin adetleri aşacak

4- Gayrimenkul sertifikaları gündeme gelecek

5- Orta ve alt gelir grubuna yönelik satışlar hızlanacak

TOKİ

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, 2018’de 65-70 bin arası konut inşa etmeyi hedeflediklerini açıkladı. Başkan Turan, TOKİ’nin konuta erişmekte zorlanan vatandaşlar için yegane kuruluş olduğunu belirtti. 2016’da 65 bin, 2017’de 65-70 bin arası konut ürettiklerini aktaran Turan, “Bunlar Türkiye’de yapılan toplam konutun yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor” dedi.

KONUTDER

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, “Alternatif finansman modellerinin gelişmesiyle orta ve alt gelir grupları da konut satın alma imkanı bulacaktır. Özellikle gayrimenkul sertifikalarının aktif kullanılmaya başlanmasıyla 5 bin TL’si olan bir vatandaşımız bile konut sektöründe oluşan değer artışından yararlanabilir. Vatandaşımız faiz masrafını yüklenmeden ev alabilir” diye konuştu.

EMLAK KONUT

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sürdürdüğü kentsel dönüşüm sürecinin 2018’in önemli gündem maddeleri arasında yer alacağını vurgulayarak, bu kapsamda özellikle İstanbul’da büyük ölçekli kentsel dönüşüm projelerinin geliştirilmesinin beklendiğinin altını çizdi. Kurum, kredi faiz oranlarının makul seviyelere getirilmesinin konut sektöründe istikrarın sürdürülmesi adına önemli bir gelişme olacağını belirtti.

İNDER

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, kentsel dönüşüm sürecinin 2018’e de damga vurmasını beklediklerini dile getirdi. Durbakayım, “Yeni imar yasasıyla site bazında yenilme çalışmalarının da hız kazanacağı 2018’de konut satışları azalmaz. Hatta kredi faiz oranlarının aylık bazda yüzde 1’in altına gerilemesi durumunda satış trendi artarak devam eder” dedi.

KİPTAŞ

KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, şunları söyledi: “2018’de 2017’nin üzerine koyacağız. Sosyal konut projeleri, gelir getirici projeler ve en önemlisi de dönüşüm projeleri projeleri… Şirketler de kâr marjını yüzde 5-10 düşürerek orta ve alt gelir grubu için çalışma yapabilir, ucuz konut üretebilir. Sektör için bir banka kurulmasını savunuyorum. Bu daha çok dönüşüm kredilerinde olmalı.”

AYİDER

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, 2017’de 500 bin TL altındaki fiyatlı konutların hızlı satıldığını belirterek, 750 bin TL üzerindekilerin satışında ciddi problem yaşandığını söyledi. Tavukçuoğlu, bu yüzden firmaların ucuz konut üretmesi gerektiğini aktardı.

GYODER

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, “Türkiye gayrimenkul sektöründe orta ve orta alt gruba ait konut ihtiyacı oldukça yoğun olarak sürüyor. Orta üst ve lüks segmente talebin orta alt segmente göre biraz yavaşladığını görüyoruz” diye konuştu.
Meltem Kara / Vatan

ÜYE YORUMLARI (0 ADET)

Emlak Konut Proje Haberleri

İnşaat Sektörindeki en güncel haberler burada
1 2 3 ...42 Sonraki
TOP