​İzmir'deki Konutlar, İstanbul'dan Daha Değerli!

Kategori : Sektör Haberleri
Tarih : 01.03.2018

Kez Okundu

Konut satış grafiğinde üçüncü sırada yer alan İzmir’de geçen yılın ilk çeyreğinde satışlar yüzde 18.71 artarken, İstanbul’dan bu ilimize yatırım yapanların oranı 3 kat artarak yüzde 24.09 seviyesine yükseliş kaydetti.

Yıl boyunca devam eden ilgide kentsel dönüşüm ile markalı konut projelerinin bu ilde konumlanmaya başlamasının büyük rolü bulunuyor. Şehir merkezinde Bornova, Bayraklı ve Karşıyaka ilçeleri kentsel dönüşümle altın gibi değerlendi. 

Gazete Habertürk'ün haberine göre, 2017 rakamlarına göre Karşıyaka ve Bornova’da ikinci el konutların metrekaresi ortalama 3 bin liradan alıcı bulurken, markalı projelerde bu değer minimum 5 bin lira seviyesinden başlıyor. İzmir genelindeki 100 metrekare büyüklüğündeki bir dairenin satış fiyatı son 10 yıl içinde yüzde 250 oranında artış kaydetti. 

ÇEŞME’YE BÜYÜK İLGİ

İstanbullu yatırımcı Çeşme, Urla, Seferihisar, Güzelbahçe bölgesine daha fazla ilgi gösteriyor. Çeşme bölgesinde emlak fiyatları 2 milyon 400 bin ile 2 milyon 800 bin lira aralığında değişiyor. 

ÇOK KAZANACAKLAR

Kentteki durumla ilgili açıklamalarda bulunan Eskidji İzmir Bölge Ortağı Ali Erten, “Önümüzdeki yıllarda, hem proje geliştirme ve hem de satın alma ayağında çok daha fazla yabancı yatırımcı bekliyorum. İzmir’e olan ilginin artarak devam edeceğini düşünüyorum. Gayrimenkul fiyatlarında hala artış için çok geniş bir marj var. Bu durum çok ilgi çekici ve her türden yatırımcısına gelecek vaat ediyor. İzmir’e yatırım yapanlar kazanacak” dedi.

METREKARE FİYATI ARTTI

İzmir'de konut fiyatları 2017 boyunca kademeli olarak artış kaydetti. 5 büyük il arasında fiyat artışında Bursa ile yarışan İzmir’de satılık konut fiyatlarındaki değişim son bir yılda yüzde 16 oldu. 

Bornova Viyadüğü ve Kemalpaşa Bağlantı Yolu’nun bölgesindeki Pınarbaşı, Doğanlar ve Yunus Emre mahallesi ölgelerinde gayrimenkul fiyatlarında yüzde 25 -30 oranında artış yaşandı. 

ÜYE YORUMLARI (0 ADET)

Emlak Konut Proje Haberleri

İnşaat Sektörindeki en güncel haberler burada
1 2 3 ...42 Sonraki
TOP