İnşaat sektörü şahlandı

Kategori : Sektör Haberleri
Tarih : 16.08.2016

Kez Okundu

Darbe girişiminin yaraları hızlı sarıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla konut kredi faizlerini %1’in altına çeken bankalar inşaat sektöründe ciddi anlamda hareketlenmeye neden olurken devlet desteğiyle geliştirilen tedbirler ve kampanyalar da cevap vermeye başladı.

Türk milletinin birlik olarak karşı koyduğu hain darbe girişiminin ardından, ülke ekonomisine de başta inşaat sektörü olmak üzere tüm sektörler, kredi faizlerini düşüren bankalar, cazip konut kampanyaları geliştiren Emlak Konut GYO, GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği) üyeleri ve iş adamları da kenetlenerek sahip çıkıyor. Son iki hafta içinde büyük girişimlerle tam anlamıyla şahlanan inşaat sektörü, ülke ekonomisinin lokomotif sektörü olarak yerini koruyacak. Satış rekorları kıran firmaların yetkilileri de planladıkları yatırımları daha da öne çekerek çalışmalarına ağırlık vereceklerini belirtiyor.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Türk müteahhitlerin dünyaya açıldığı pazarlar arasında Rusya'nın her zaman önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, pazara ilk defa giriş yapılan 1988'den bu yana üstlenilen bin 941 projenin toplam bedelinin yaklaşık 65 milyar dolar olduğunu bildirdi. Türk müteahhitlerin Rusya'da aldığı iş miktarının 2013'te 4.8 milyar dolar, 2014'te 3.9 milyar dolar ve 2015'te 5,4 milyar dolar olduğunu belirten Yenigün; “yeni dönemde ilk etapta yaklaşık 2 milyar dolar tutarındaki söz konusu projenin yeniden başlaması, daha sonra da kademeli normalleşme sürecinde yıllık yeni proje tutarının kriz öncesi seviyelere dönmesi ve bu seviyeleri aşması hedeflenmektedir. Ayrıca, işlemler daha hızlı olacak. Böylece Türk müteahhitlerin işi hızlanacak. Müteahhitlerimizin dünyada en etkili olduğu ülkelerin başında neredeyse Rusya geliyor. Şu anda Türk müteahhitlerin öz anlaşmasını yaptığı, ihalesini kazandığı veya takip ettiği 2.5 milyar dolarlık iş var. İlişkilerin normale dönmesiyle ihale ve görüşme safhasında olan 2.5 milyar dolarlık işlerin önü açıldı'' dedi.

ÜYE YORUMLARI (0 ADET)

Emlak Konut Proje Haberleri

İnşaat Sektörindeki en güncel haberler burada
1 2 3 ...42 Sonraki
TOP