​Hükümetin Ekonomiye İlişkin Projelerinde Seçim Molası!

Kategori : Sektör Haberleri
Tarih : 20.04.2018

Kez Okundu

Erken seçim kararı, ekonomide de bir dizi çalışmayı yakından etkileyecek.

Hükümetin mega projeler olarak adlandırdığı yatırımlardan, üst düzey bürokratlar için getirilecek yeni modele kadar birçok çalışmada son kararı seçimler sonrası kurulacak yeni hükümet verecek. Hazırlıkları süren kalkınma planı da haziranda tanıtılacaktı, erken seçimle bu da sonraya alındı.

Türkiye’nin 2019-2023 döneminde izleyeceği yol haritasını belirleyen 11. Kalkınma Planı için bir süredir çalışmalar devam ediyordu. Planın Haziran ayında da TBMM’ye sunulması öngörülüyordu. Yetkililer, planla ilgili çalışmaların normal sürecinde devam ettiğini belirtiyor. Ancak planın meclise sunulması ve geçmesi, seçim öncesi zor görünüyor. Bu nedenle de seçim sonrası oluşturulacak yeni meclisin gündemlerinden biri de kalkınma planı olacak. Kalkınma planının meclise sunulmasıyla ilgili yasal bir engel bulunmuyor. 2019 yılına kadar herhangi bir tarihte planın kabul edilmesi yeterli sayılıyor. 

Toplam yapım maliyeti 60 milyar TL olan ve yapımının 5 yıl sürmesi beklenen Kanal İstanbul projeside, yeni döneme bırakılacak çalışmalar arasında bulunuyor. ÇED sürecine geçtiğimiz aylarda başlanan Kanal İstanbul için, 2018 yılında, temelin atılması veya protokolün yapılması bekleniyor. Kanalın yapımı için bir finansman modeli oluşturulurken, sosyal donatılar, kentsel dönüşüm, adaların yapım ve cazibe merkezleri oluşturulması da finansmanın içinde kabul ediliyor. Bu kapsamda yap-işlet-devret ve farklı kamu-özel ortaklıklarının bir arada kullanılması planlanıyor. Ancak tüm bu süreçlerle ilgili kararların da yeni dönemde alınması bekleniyor. (Hurriyet)

ÜYE YORUMLARI (0 ADET)

Emlak Konut Proje Haberleri

İnşaat Sektörindeki en güncel haberler burada
1 2 3 ...42 Sonraki
TOP