​Gayrimenkuldeki Büyüme Devam Edecek!

Kategori : Sektör Haberleri
Tarih : 30.05.2018

Kez Okundu

Türkiye genelinde son verilere göre yapılan analizlerde fiyat artışının hala makul bir eğilimde devam ettiğinin belirtildiği raporda, “Endekslerin artışı sektörün ılımlı bir canlılığı taşıdığını gösteriyor. Ancak bölge ve/veya semt bazlı fiyatlarda ‘köpükleşme’ eğilimleri görülebilmektedir” denildi.

Milliyet Gazetesi'nden Duygu Erdoğan'ın haberine göre gelişen Türk inşaat ve konut sektörünün büyüyen Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olmaya devam edeceği belirtilen raporda, “Demografik ve ekonomik gelişmeler göz önüne alınıp dünya ile kıyaslandığında sektörün daha çok potansiyel içerdiği görülecektir. Ancak fiyatlar konusunda zaman zaman yaşanabilecek dalgalanmalar ‘çöküş’ veya ‘balon’ olarak adlandırılmamalı. Gerek ülkemiz ile ilgili gerekse sektörle ilgili istikrar ve dinamik yapı devam ettikçe orta vadede eğilim büyüme yolunda olacaktır” ifadelerine yer verildi.

Fiyat artışları nasıl?

Türkiye gayrimenkul piyasasına yönelik gelişmelerin de yer aldığı raporda, Türkiye’nin en önemli konut ve gayrimenkul pazarı olan İstanbul’un Ocak 2013 ile Ocak 2018 dönemi reel fiyat artışının yüzde 69.48 olduğu açıklandı. Aynı dönemde İzmir yüzde 59.23 artış kaydederken, Ankara ise aynı dönemde yüzde 14.25 reel fiyat artışı sağladı.

Gayrimenkul sektörünün ‘sürdürebilir’ büyüyebilmesi için hem yasal, hem de kurumsal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirten raporda, bu amaçla başta kalıcı vergi düzenlemesi yapılarak, ilk konutunu alacak kişiler için avantaj sağlanması gerektiği belirtildi.

ÜYE YORUMLARI (0 ADET)

Emlak Konut Proje Haberleri

İnşaat Sektörindeki en güncel haberler burada
1 2 3 ...42 Sonraki
TOP