​En Sık Yapılan Gayrimenkul Yatırım Hatalarından Uzak Durun!

Kategori : Sektör Haberleri
Tarih : 27.06.2018

Kez Okundu

Günümüzde en iyi yatırım araçlarının başında gayrimenkul satın almak gelmektedir.

Piyasa şartlarına göre değeri artan gayrimenkuller sayesinde yüksek gelir elde etmek mümkündür. Ancak birçok kişi gayrimenkul sektöründeki yatırım hataları nedeni ile arzu ettiği yere gelemeyebilir. Bundan dolayı hangi tür hatalardan kaçınmanız gerektiğini bilmeniz şarttır.

Bu hataları yapmaktan kaçının

Araştırmadan kaçınmak: Gayrimenkul yatırımı yapmak basit bir işlem değildir. Sonuçta oldukça yüksek bir para ile satın alma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bundan dolayı satın almadan önce mutlaka araştırma yapmanız gerekmektedir. Araştırma için internet ve burada bulunan emlak ofislerini kullanmak son yıllarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Ancak bu tip platformlar her zaman doğru bilgiyi vermeyebilir. Bundan dolayı en iyisi sahaya inmektir. Yorucu olsa da, istenilen ve mantıklı yatırımı gerçekleştirmek için bizzat kendiniz gezmelisiniz.

İhtiyaçları belirlememek: Gayrimenkul sektöründeki yatırım hataları ile alakalı olarak ihtiyaçları belirlememek durumunun da çok sık yaşandığını görmekteyiz. Bunun önüne geçmek ise oldukça kolaydır. Kaç odalı bir ev aradığınıza, fiyat aralığına, metrekaresine mutlaka karar verin. Böylelikle tam olarak ne istediğinizi bildiğiniz için sonuca çok kısa süre içinde ulaşmış olacaksınız.

Kısa vadeli düşünmek: Gayrimenkul satın alan kişilerin en çok yaptığı hatalardan birisidir. Satın alınan bir gayrimenkulün değeri, belli kriterlere göre yükselebilmektedir. Bu noktada konuta yakın bir yerde inşa edilecek olan hastane, yapılacak okul ya da alışveriş merkezi, evinizin değerini katlayabilir. Yıllar geçtiği zaman ev eskise de, arazi çevresinde bulunan bu tip yapılar sayesinde arsa değeri yükselebilmektedir. Bundan dolayı kısa vadeli düşünmeyin. Lokasyonun gelecek planlarına dair bilgi edinin. Böylelikle çok avantajlı bir konut almanız mümkün olacaktır.

Yüksek borca girmek: Günümüzde orta gelir grubuna mensup olan kişiler, ev satın alabilmek için genellikle bankalardan kredi çekmektedirler. Banka kredileri ile borca girmeden ev sahibi olmak, özellikle geliri düşük olan kişiler için pek de mantıklı değildir. Bu noktada yüksek borçtan kaçınmak gerekmektedir. Gayrimenkul yatırımı öncesinde mutlaka bir miktar birikmiş paranızın olması, size psikolojik anlamda da rahatlama sağlayacaktır. Böylelikle satın almış olduğunuz evin en azından bir kısmını borç olarak ödeyeceksiniz. Bu borcu kapatma noktasında ise evi kiraya verebilirsiniz.

Mantıklı hareket etmek gerekiyor

Gayrimenkul sektöründeki yatırım hataları ile pişmanlık duymak istemiyorsanız, mutlaka mantıklı bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir. Buna göre satın almış olduğunuz gayrimenkule bir likit gözü ile bakmayınız. Çünkü sahip olduğunuz gayrimenkulü satmak hemen mümkün olmayabilir. Bu yüzden ona göre bir plan oluşturmalısınız. Nakde sıkıştığınız zaman evinizi, satın almış olduğunuz fiyatın altında satabileceğinizi de unutmayın. Böyle bir ihtimal her zaman söz konusu olabilmektedir. Faiz oranlarına çok takılmadan ve mağdur olmada gayrimenkul yatırımı yapmak gerekmektedir. (Hurriyetemlak)

ÜYE YORUMLARI (0 ADET)

Emlak Konut Proje Haberleri

İnşaat Sektörindeki en güncel haberler burada
1 2 3 ...42 Sonraki
TOP