Emlak vergisi ödemelerini kimler geri alabilir?

Kategori : Sektör Haberleri
Tarih : 10.05.2016

Kez Okundu

Emlak vergisinde pek çok kesime muafiyet tanınıyor. Bu hakkı bilmeyip ödeme yapanlar, son 5 yıllık dönemde yatırdığı paraları geri alabiliyor.

Emlak vergisinden kimler muaf?
Emlak vergisi ilk taksit ödemesinin 31 Mayıs günü mesai bitimine kadar yapılması gerekiyor. Emlak vergisi ödemelerinde bazı kesimler muaf tutuluyor. Bu kesimler özetle şöyle sıralanabilir; 200 metrekareden küçük tek meskene sahip olmak, gelir sahibi olmamak, yazlık eve sahip olmamak, bir başka meskende hisse sahibi olmamak, ev hanımı, engelli, gazi, işsiz, dulyetimler ve emeklilerden biri olmak. 

Emlak vergisi muafiyetinden yararlanmak için gerekli şartlar
Ancak bu haktan yararlanmak için bu kişilerin 29 bin TL'yi aşan menkul sermaye iradı (faiz, repo, fon kar payı vb.) gelirlerinin olmaması gerekiyor. Ayrıca, yurt dışından emekli olup Türkiye'de mülkü olanlar bu imkândan faydalanamayacak. Emekli bir kişi sahibi olduğu tek konutu işyeri olarak kullanılmak üzere kiraya verdiğinde emlak vergisi muafiyetinden faydalanamıyor. Çünkü bu imkan sadece konutlar için geçerli. Emekli olup başka bir işte çalışanlar da emlak vergisi muafiyetinden yararlanamayacak. Yıl içinde emekli olanlar, takip eden yılın başından itibaren sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanabiliyor.

Emlak vergisi muafiyetinden faydalanmak için ne yapmak gerekir?
Emlak vergisi muafiyetinden faydalanmak için Belediye'ye durumumuzu bildirmemiz yeterli. Ancak Belediye çeşitli kamu kuruluşlarından ve özel kuruluşlardan toplayacağı bilgi ile ya da tapu kayıtlarının kontrolü yöntemiyle beyanımızın doğruluğunu araştırma hakkına sahip bulunuyor.


Emlak vergisi muafiyetini bilmeden ödeyenlere 5 yıllık geri iade
Emlak vergisi muafiyeti olduğunu bilmeden ödeme yapanlar belediyeden düzeltme yoluyla yersiz ödediği vergilerin iadesini talep edebilir. İade talepleri geriye dönük 5 yıl süre için yapılabilecek.

2016 yılı emlak vergisi ödeme tarihleri
İlk taksitler 31 Mayıs Salı günü mesai bitimine kadar, ikinci taksitler 1 Eylül'de başlayıp 30 Kasım 2016 Pazartesi günü mesai bitimine kadar ödenebilecek.

ÜYE YORUMLARI (0 ADET)

Emlak Konut Proje Haberleri

İnşaat Sektörindeki en güncel haberler burada
1 2 3 ...42 Sonraki
TOP