Balıkesir’de Daire Fiyatları Değerleniyor

Kategori : Sektör Haberleri
Tarih : 14.07.2018

Kez Okundu

Türkiye’nin yazlık bölgelerinden biri olan Balıkesir’de hayata geçirilen markalı konut projeleri ile birlikte gayrimenkul piyasasında da hareketlilik devam ediyor.

Balıkesir, konut fiyatlarındaki artış oranlarının yanı sıra bu yıl açıklanan farklı araştırma ve istatistiklere göre de 2018 yılının emlakta öne çıkan şehirlerinden biri olarak kendini gösteriyor.
Bölgede hem yazlık hem kışlık olarak kullanılabilen evler gayrimenkul yatırımcılarının ilgisini çekiyor. 2018 yılında Balıkesir gayrimenkul alanında adından sıkça söz ettiriyor.
Zingat.com 2018 verilerine göre ilk sırada Didim’in yer aldığı “en çok yazlık ev aranan bölgeler” listesinde ilk 10 içerisinde bulunan Balıkesir konum avantajıyla da öne çıktı.
Balıkesir aynı zamanda, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre de kadınların, parsellerdeki sahiplik oranlarına göre yüzde 36’lık oranla dikkat çekti.
Balıkesir ile ilgili yine 2018 yılına ait bir başka önemli bilgi ise, uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketi Coldwell Banker tarafından açıklanan “Konutta Kadının Gücü” isimli araştırma sonuçlarında ortaya çıktı. TÜİK konut satış istatistikleri üzerinden yapılan araştırmaya göre, 2017 yılında Türkiye genelinde kadınların ev alma oranı yüzde 29,1 olarak belirtilirken, ülkemizde kadınların en yüksek sayıda ev sahibi olduğu şehirler arasında birinciliği Balıkesir aldı. Konutta Kadının Gücü araştırmasına göre, 2017 yılında kadınların en yüksek oranda ev aldığı şehir yüzde 37,5 ile Balıkesir.
 
Balıkesir’de satılık ve kiralık daire fiyatları analizi
Balıkesir’deki ortalama 100 metrekarelik dairelerin gerek satılık gerekse kiralık değerleri 2015 yılıyla birlikte yükselişe geçti. Satılık konut fiyatları Mayıs 2015-Mayıs 2018 arasında yüzde 94 oranında değer kazandı. 
Balıkesir’de Mayıs 2017-Mayıs 2018 arasını kapsayan son bir yılda satılık daire fiyat artışı yüzde 27 iken, bu oran aynı dönem için kiralık fiyatında ise yüzde 18’lik oranında artış yönünde ilerliyor. 
Peki Balıkesir’de nerede emlak yatırımı yapılabilir? Balıkesir’in hangi ilçelerinde satılık konut fiyatları ne kadar arttı? İşte Zingat.com 2018 Mayıs ayı verilerine göre Balıkesir’in değerlenen ilçeleri…

*Fiyatlar, ortalama 100m2'lik konut baz alınarak hesaplanmıştır.

Kaynak : Zingat

ÜYE YORUMLARI (0 ADET)

Emlak Konut Proje Haberleri

İnşaat Sektörindeki en güncel haberler burada
1 2 3 ...42 Sonraki
TOP