​Balıkesir Emlak Yatırımcısının Gözdesi Oldu

Kategori : Sektör Haberleri
Tarih : 07.01.2019

Kez Okundu

2018 yılında gayrimenkul ile ilgili öne çıkan şehirlerden biri de Balıkesir oldu. Balıkesir şehri genelinde ise özellikle Karesi ve Ayvalık ilçeleri, hem büyükşehirlerden aldıkları göç hem de konutta sağladıkları primlerle dikkat çekti. Peki Balıkesir’de 2018 yılında emlak piyasasında neler yaşandı? Balıkesir’de konut sahibi olmak nasıl avantajlar sağladı?

Konut metrekare fiyatı 2 bin 360 TL
Balıkesir’de konut fiyatları özellikle 2015 yılı itibariyle yükselmeye başladı. 2018 yılının son aylarında ise Balıkesir’de konut metrekare fiyatı 2 bin 360 TL seviyesine ulaşmış durumda.  Şehirdeki konut satış fiyatlarındaki üç yıllık değişim ise yüzde 92,7 oranıyla hayli yüksek. Üç yıl önce Balıkesir’de 100 bin TL değerinde bir konut sahibi olanlar için bugün aynı konutun değeri yaklaşık 193 bin TL. 
Zingat.com Bölge Raporu 2018 Kasım ayı verilerine göre şehirde satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı ise 177 bin TL ile 295 bin TL arasında değişiyor.

Balıkesir’de 2018’de kaç konut satıldı?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 Kasım ayı verilerine göre ilk satış ve ikinci el konut satış toplamı, Balıkesir için 1.942 adet oldu. Şehirde Ocak-Kasım aylarındaki toplam konut satışı ise 26 bin 247 adeti buldu. Balıkesir’de bu rakam, 2017 yılının Ocak-Kasım aylarında 25 bin 705 adet idi.

Balıkesir’de konut yatırımı neden değerli?
Balıkesir emlak pazarında yaşanan hızlı yükselişin arka planında yaşanan gelişmelere bakıldığında şehirdeki konut fiyatlarının en çok yükseldiği şehir olmasındaki etkenler gözler önüne seriliyor. Özellikle Balıkesir’in lojistik, turizm ve ekonomi açısından önemli bir adres olmasının yanı sıra konut projeleri ve şehrin güzergâhında yer aldığı ulaşım projeleri emlak fiyatlarına doğrudan etki ediyor.
Ulaşım projesi olarak Balıkesir’i de içine alan İstanbul-İzmir Otoyolu olarak da bilinen Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi, İstanbul-İzmir Otoyolu’nun en önemli kısmını oluşturan Osmangazi Köprüsü’nün faaliyete geçmesi ve Çanakkale Köprüsü’nün önemli güzergâh noktalarından biri olması örnek verilebilir. 
REIDIN’in “Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Güzergâhındaki Gayrimenkullerde Fiyat Hareketliliği” başlıklı raporuna göre de, yüzde 95’i aşkın bölümü tamamlanan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu güzergâhında bulunan gayrimenkullerin fiyatları son 2 yılda ortalama yüzde 36 artarken, en yüksek artış yüzde 74 ile Balıkesir’in Karesi ilçesi Naipli Mahallesi’nde görüldü.
Balıkesir ile ilgili ilginç bir bilgi de “Konutta Kadının Gücü” araştırmasından… 2017 yılında Türkiye genelinde kadınların ev alma oranının yüzde 29,1 olarak belirtildiği araştırmaya göre, ülkemizde kadınların en çok ev satın aldığı şehir, yüzde 37,5 oranıyla Balıkesir oldu. Kadınların konut sahipliğinde en çok tercih ettiği Balıkesir’de geçen yıl satılan 28 bin 250 konutun 10 bin 588 adedini kadınlar aldı. 
Kaynak: zingat

ÜYE YORUMLARI (0 ADET)

Emlak Konut Proje Haberleri

İnşaat Sektörindeki en güncel haberler burada
1 2 3 ...42 Sonraki
TOP