​81 İlde Konut Yatırımı Geri Dönüş Süreleri!

Kategori : Sektör Haberleri
Tarih : 07.01.2019

Kez Okundu

Son zamanlarda İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerin yanı sıra Aydın, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Antalya gibi illerde de gayrimenkul yatırımı kazandırıyor.

Özellikle kentsel dönüşümün hızlandığı, bölgesinde yeni sanayi, eğitim, sağlık gibi yatırımların yapıldığı ve büyük ulaşım projelerinin hayata geçirildiği illerdeki konut fiyatları ve satışlarındaki artış dikkat çekiyor.
Emlak yatırımının yapılacağı şehir veya bölge seçiminde ise konut geri dönüş (amortisman) süresi kararı etkileyen kriterlerden biri oluyor. Geri dönüş süresi; gayrimenkul yatırımının yıllar içerisinde sağlayacağı kira geliriyle ortaya çıkıyor. Geri dönüş süresini hesaplamak için yatırımın bugünkü değerinin, aylık kira gelirine bölünmesi gerekiyor.  Kârlı bir gayrimenkul yatırımında geri dönüş süresi baz alınarak, mümkün olduğunca kiralama oranlarının yüksek olduğu bölgeler ve gayrimenkuller tercih edilirken; uzun süre kiralanamayan gayrimenkuller, geri dönüş süresinin uzamasına neden oluyor.
 
Konut yatırımında hızlı kazandıran 3 il
2018 Kasım ayının en kısa geri dönüş süreleri, REIDIN tarafından açıklanan raporda Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçüldü. Kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanan REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranının en yüksek olduğu şehirler de yine Aydın, Van ve Kırklareli oldu.
 
Konut yatırımı en az 12, en çok 27 yılda karşılanabiliyor
Peki Türkiye’de konut yatırımında geri dönüş süresi en kısa olan iller hangileri? Zingat.com Bölge Raporu verilerine dayanarak 81 ildeki geri dönüş sürelerini inceledik. Buna göre Aydın’da bir konut sahibi olan bireyler, konutunu kiraya vermesi durumunda 12 yıl sonunda yatırımının tamamını karşılayabiliyor ve bu Türkiye’deki 81 il içerisindeki en iyi süre olarak öne çıkıyor.
 
İşte konut yatırımının geri dönüş sürelerine göre 81 il listesi:
12 yıl: Aydın
14 yıl: Van
15 yıl: Kırklareli, Hakkari, Kilis
16 yıl: Gaziantep, Kars, Muş, Şanlıurfa, Zonguldak
17 yıl: Ağrı, Bitlis, Kütahya, Mersin, Osmaniye
18 yıl: Antalya, Ardahan, Bayburt, Bilecik, Bursa, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Kırıkkale, Konya, Siirt, Yalova
19 yıl: Adana, Ankara, Artvin, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Hatay, Iğdır, İzmir, Karabük, Manisa, Mardin, Samsun, Sivas, Şırnak
20 yıl: Batman, Bingöl, Giresun, İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ, Tokat
21 yıl: Çankırı, Çorum, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Muğla, Niğde, Sakarya, Sinop, Uşak, Yozgat
22 yıl: Amasya, Balıkesir, Bolu, Elazığ, Erzincan, Isparta, Kayseri, Malatya
23 yıl: Adıyaman, Karaman, Nevşehir, Ordu
24 yıl: Trabzon, Tunceli
25 yıl: Afyonkarahisar, Bartın, Denizli, Kırşehir, Rize
27 yıl: Aksaray, Kastamonu

Kaynak: Zingat

ÜYE YORUMLARI (0 ADET)

Emlak Konut Proje Haberleri

İnşaat Sektörindeki en güncel haberler burada
1 2 3 ...42 Sonraki
TOP