​Zorunlu Deprem Sigortalı Konut Oranı yüzde 48 Oldu!

DASK Yönetim Kurulu Başkanı ve Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Murat Kayacı, 2018 verilerine göre Türkiye’de Zorunlu Deprem Sigortası poliçesine sahip konutların oranının 8,5 milyonu, sigortalılık oranınının ise % 48’yi bulduğunu açıkladı. DASK’ın bugüne kadar yaptığı hasar ödeme miktarı ise 183 milyon TL’ye ulaşmış durumda.

Kategori : Yasa
Tarih : 10.05.2018

Kez Okundu
Her yıl artan sigortalılık oranının depreme hazırlıkta kilit önem taşıdığını hatırlatan Kayacı, "1999 yılında yalnızca 500 bin civarında, 2016 yılında ise 7,6 milyon olan deprem sigortalı konut adedi, 2017 sonu itibariyle 8,4 milyon düzeyine çıkmıştı" ifadelerini kullandı. Kayacı ayrıca 2018 yılı sonuna dek poliçe sayısının 9 milyona ulaşmasının beklendiğini, bugün dakikada 15 kişinin Zorunlu Deprem Sigortası yaptırdığını ifade etti.

Marmara Bölgesi’nde oran % 57

DASK verilerine göre sigortalılık oranları Marmara Bölgesi’nde % 57, Ege Bölgesi ve İç Anadolu’da % 46, Akdeniz’de % 40, Karadeniz’de % 39, Doğu Anadolu’da % 38 ve Güneydoğu Anadolu’da % 33. Poliçelilik oranının en yüksek olduğu 3 il ise Düzce, Bolu ve Yalova oldu.

“DASK’ın maliyeti günde 50 kuruş”

DASK’ın 18. yılında hedeflerinin Türkiye’deki tüm konutları güvence altına almak olduğunu söyleyen Kayacı, bunun maliyetinin günde sadece 50 kuruş olduğunu hatırlattı. Sigortalılık oranının en düşük seviyede olduğu Doğu ve Güneydoğu illerine ağırlık vereceklerini ifade eden Kayacı, “Şu an için 125 TL'ye evi depreme karşı sigortalatmak mümkün. Sigortalanan evde istenmeyen bir hasar durumunda gayrimenkulün arsa değeri hariç yeniden yapılmasına imkan tanınacak ödemeyi yapıyoruz. Bunu yaparken de bina zararını en hızlı şekilde tazmin ediyoruz” dedi. Kayacı, kurdukları iş birlikleriyle deprem bilincini artırmayı ve afet durumunda kullanılmak üzere gelişmiş bir altyapı kurmayı hedeflediklerini belirtti. (Projedefırsat)

Bu haber ilgili diğer haberler

Yasa kategorisindeki diğer haberler

TOP