Yeni yasalarla konut almanın püf noktaları

Kentsel Dönüşüm, Mütekabiliyet ve 2B gibi yeni yasalarla birlikte konut alırken dikkat edilmesi gereken faktörlerde değişmiş oldu.

Kategori : Yasa
Tarih : 23.07.2015

Kez Okundu
Yeni yasalarla konut alacakların dikkat etmesi gereken başlıkları şöyle sıralayabiliriz;
1- İlk kez konut alacaksanız bankadan bir konut hesabı açtırın. Birikimlerinizi konut hesabına 5 yıl boyunca yatırarak yüzde 15'lik devlet katkısı alabilirsiniz.

2- Tapuya gidip araştırmadan bu bina güvenlidir diye düşünerek özellikle banka kredisi kullanarak ev aldıysanız üzülebilirsiniz. Kentsel dönüşüm yasası  ile birlikte riskli olduğu belirlenen binaların tapu kayıtlarına riskli yapı olduğu ve yıkılacağı şerhi yazılacak.

3- Afet riski taşıyan ve su baskınlarının yoğun olduğu alanlar var. Bu riskli yapı alanlarının tamamen kaldırılması ve rezerv yapı alanı olarak oluşturulacak bölgelere taşınması gündemde. Almayı düşündüğünüz konut riskli yapı alanlarında ise henüz satın aldığınız eviniz elinizden uçup gitmesin.

4- Lokasyonu iyi olan eski bir binalardaki uyanık mal sahipleri yıkılacak binalarını sanki sıfır binaymış gibi yüksek rakamlara satmaya çalışabilirler. Bu eski konutu alayım nasıl olsa bu bina yıkılacak ve yenisi yapılacak mantığı ile hareket edip bu işten ekstra kazanç bekliyorsanız çevredeki sıfır konutların fiyatlarını araştırmanız akıllıca olacaktır.

5-Yeni yapılmış sıfır binalardan konut alırken de dikkat etmek gerekiyor. Bakanlığın üzerinde çalıştığı Kentsel Dönüşüm alanları belirlendikçe Belediyelerden bu bölgeleri öğrenebilirsiniz. Eğer bu bölgelerden birinde yeni de olsa konut alırsanız, yasaya göre uygulama bütünlüğü açısından dönüşüm alanı içinde kalıyorsa binanız yıkılacaktır. Ev almayı düşündüğünüz bölge ile ilgili şüpheniz var ise biraz bekleyebilirsiniz.

6- 2B taşınmazı olarak geçen bir yerdeki evin hak sahibi başvuru yapıp ödemeyi yaptıktan sonra tapusunu alabilecektir. Hak sahibi başvuru yapmadan sizinle noterde satış sözleşmesi yapmak isterse bunun geçerli olmadığını unutmayın.

7- Markalı konut projelerinden ev sahibi olmak isteyenler önce projeyi yapan inşaat firmasının bu güne kadar yaptığı ve teslim ettiği konut projelerini mümkünse gezsinler. Maket üzerinden ev alacaklar daha hafriyat aşamasında olan projelere özellikle dikkat etmeli. Finansman gücü yeterli olmayan, teslim ettiği projesi olmayan yada müşterilerini üzmüş, güvenilir olmayan firmalardan uzak durun.

8- Projeden ev almak risksiz gibi görünse de Yeni Konut Projelerinin, belediyedeki onaylı projesini görmelisiniz. Burada önemli olan onaylı proje ile size sunulan projenin aynı olup olmadığıdır. İmar sorunu yüzünden teslim edilemeyen konut projelerinin olduğunu unutmayınız.

9- Son yıllarda konut projelerindeki rekabetin artması ile yapılan reklamlar abartılı ve çekici olabiliyor aldanmayın.

10- Kat irtifakı kurulmamış projeden konut almayın. Tapu'daki onaylı projeden kat irtifakını kontrol edin. Onaylı projeden alacağınız konutun hangi katta olduğu ve üzerinde ipotek olup olamadığını da görebilirsiniz.

11-Kat karşılığı yapılan binalarda kat karşılığı sözleşmesini ve hatta almaya karar verdiğiniz konut için yapacağınız sözleşmeyi de üşenmeyip avukatınıza okutursanız gelecekte yaşanma ihtimali olan birçok problemi bertaraf edebilirsiniz.

12- Toplu yerleşim alanları olan sitelerde yönetim planı çok önemlidir. Yönetim planında, ortak alanların kullanımı, aidat gibi önemli bilgileri bulabilirsiniz. Tapu kayıtlarından yönetim planlarına ulaşabilirsiniz.

13- Home ofis olarak kullanmak istediğiniz gayrimenkulu sadece konut olarak kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Homeofis olarak satılan projeler aslında konut imarı olan projelerdir. Yönetim Planında işyeri olarak kullanılabilir maddesi bulunduğu için homeofis olarak satılırlar. Ancak kat malikleri çoğunluğu sağlayarak yönetim planındaki bu maddeyi her zaman değiştirebilir. Bunun birçok örneği mevcuttur.

14- Ev almaya karar verdiniz. Peki Oturum veya Yatırım amacıyla konut alımında dikkat edilecek en önemli hususlar nelerdir? 

Oturmak için ev almanın püf noktaları;
a) Öncelikle
 iyi bir çevreye sahip olmalı
b) İş, okul ve hastaneye yakın olmalı,
c) Ulaşım sorunu yaşamayacağınız bir lokasyona sahip olmalıdır.

Yatırım için ev almanın püf noktaları;
a) Şehir merkezlerine yakın olmalı
b) Kira çarpanı yüksek olmalı kendini kısa zamanda amorti etmeli
c) Prim yapma potansiyelinin yüksek olacağı yerler tercih edilmeli

15- Konut kredisi kullanarak ev alacaklar ödeyeceğiniz taksitler yaşam kalitenizi düşürmesin, aile içi sorunlara yol açmasın. Ödeyeceğiniz peşinatı artırarak kalanı için kredi kullanmanız faydalı olur. Bazı konut projelerinde inşaat firmasının kendi de faizsiz ve cazip ödeme imkanları sunabiliyor.

16- Aldığınız konutu 5 yıl içinde satarsanız değer artış kazancı ödeyeceğinizi unutmayın. Gelir İdaresi artık bunu çok kolay tespit ediyor. Kapınıza mektup gelmeden önlemenizi alın.

17- Konut projelerinin sahip olduğu brüt m2 değerleri satışta kolaylık açısından daha büyük kullanılmaktadır. Oysa ne kadar KDV ödeyeceğiniz net alan üzerinden hesaplanır. Proje üzerinden konutun net alanını öğrenin çünkü bazı projelerde net ile brüt arasındaki fark 40 m2ye kadar çıkabiliyor.

18-Tapuda alım-satımı gerçek değeri üzerinden gösterin. Kullandığınız konut kredisinden, emsallerden Gelir İdaresi bunu tespit ediyor artık. Ayrıca 5 yıl içinde satmaya karar verirseniz düşük gösterdiğiniz için yüklü bir vergide ödemek zorunda kalmayın.

19-Konutun değeri tapuda emlak vergisi değerinden düşük olamaz. Ancak gerçek alım satım değeri emlak değerinin altında kalıyorsa bunu tapu memuruna söyleyin ve rakamı tapuya yazdırın.

20- Size gösterilen örnek dairelerdeki son trend döşenmiş mobilya ve aksesuarları size vereceklerini düşünmeyin. Sözleşmenizde hangi ürünler var kontrol edin. Yoksa baştan yazdırın sonradan üzülmeyin.

21- Oturulmaya başlanmış binalarda kat mülkiyeti olanları tercih edin. Kat irtifakı bile olmayan hisseli tapu dediğimiz arsa üzerinden hisse payı devri ile satın alınan konutlardan özellikle uzak durun. Başınız ağrımasın.

22- Konutu aldıktan bir yıl sonra emlak vergisi ödemeye başlarsınız. Tapuda alım satım yapılırken belediyelere otomatik bilgi gidiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular:
 

2015 Tapu harç masrafı nasıl hesaplanır? Konut alım satımında harç ve vergi miktarları ne kadar?

Veraset ve intikal işlemleri nasıl yapılır?

İskan (yapı kullanma izni) nasıl alınır? İskan ruhsatı almak için gereken belgeler nelerdir?

2015 Kira vergisinin hesaplanması!

Yasa kategorisindeki diğer haberler

TOP