Vergi borcuna 36 ay taksit imkanını kaçırmayın!

2014 yılında çıkarılan yapılandırma yasasından yararlanıp taksitlerini ödeyemeyenlere yeni bir fırsat doğdu. Bu imkanı kaçırmayın!

Kategori : Vergi
Tarih : 11.07.2016

Kez Okundu
Hükümetin 2014 yılında çıkartmış olduğu yapılandırma yasasından yararlandığı halde taksitlerini aksatıp ödeyemeyen 3 milyon vatandaşa yeni bir hak daha tanındı. Vergi ve SGK prim borcu olanlar  2014 yılında kendilerine tanınan yapılandırma taksitlerine kaldıkları yerden devam edebilecek. Böylece hem borçları düşmüş olacak hem de daha düşük taksitlerle bitirme imkanına sahip olacaklar. Şu anda gündemde yeni bir yapılandırma ya da vergi barışı düzenlemesi gözükmüyor ancak son çıkan tahsilat iç genelgesi ile taksite izin verilmeyen KDV borçları da kapsama dahil edildi. Kamu alacaklarıyla ilgili kanunun 48'inci maddesinde "Borçlu tarafından yazı ile istenmiş ve teminat gösterilmiş olmak şartıyla, amme alacağı 36 ayı geçmemek üzere ve faiz alınarak tecil olunabilir" deniliyor. Hatta borç 50 bin lira ve altında ise teminata da gerek kalmıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın çıkardığı Tahsilat İç Genelgeleri de bu uygulamanın detaylarını belirliyor. Burada büyük vergi dairelerinin yetkisi 3 milyon lirayı bulurken, büyükşehirlerde 2 milyon 250 bin ve diğer küçük dairelerde ise 60 bin liraya kadar iniyor.

2014 yılında çıkartılan yasa ile vergi ve prim borçlarının tüm faizleri silinmiş ve ana para küçük vade farklarıyla taksite bölünmüştü. Şimdi 3 milyon kişi de bu haktan yeniden yararlanacak. Yapılandırmadan yararlanmak isteyen borçluların dava açmamaları ve açılmış davalardan vazgeçmeleri şartı da bulunuyor. Taksitlendirilen borçlar birer ay arayla ödeniyor. Böylece her iki ayda bir ödeme yapılıyor. Taksit süreleri ise 6 aydan başlıyor. Her taksit miktarına uygun vade farkı da konuluyor. Buna göre, 6 eşit taksit için yüzde 1.05, 9 eşit taksit için yüzde 1.07, 12 eşit taksit için yüzde 1.10 ve 18 eşit taksit için de yüzde 1.15 oranında vade farkı uygulanıyor. Ödemeler iki ayda bir yapıldığı için taksit sayıları 36 aya kadar çıkıyor.

TECİL VE TAKSİTLENDİRME HANGİ ALACAKLARI KAPSIYOR?
Vergi ve SGK prim borçları, Motorlu taşıtlar vergisi, gecikme zammı, faizi ve vergi cezası, trafik para cezaları, karayolları geçiş ücreti ve idari para cezalarından olan alacaklar, yüksek öğrenim kredi borcu ve yüksek öğrenim harç kredisinden olan alacakların tescil ve taksit talepleri için yine vergi dairelerinin yetkisi bulunuyor.

NASIL BAŞVURULACAK?
Tecil ve taksit için ilgili vergi dairesine yazılı olarak başvurmak gerekiyor. Hazırlanacak dilekçeyle ilgili Tecil ve Taksitlendirme Talep Formu'na gib.gov.tr adresinden ulaşmak mümkün. Formun eksiksiz doldurulması talebinizin reddedilmemesini sağlayacak. Bu yüzden dikkatli olmakta ve ilgili memurlardan yardım almakta fayda var.

TAKSİTLERE BAŞLAYIN
Müracat ettikten sonra başvurunuzun sonuçlandırılmasına kadar geçen sürede eğer belirttiğiniz taksit zamanı gelmişse bunu ödemeniz faydanıza oluyor. Çünkü daha sonra başvuru kabul edilince geçen süredeki taksitleri toplu ödemeniz istenebilir.
 

Vergi kategorisindeki diğer haberler

TOP