Tapu İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

​Tapu işlemleri özellikle de yoğunluk nedeniyle uzun süren işlemlerdir. Ev satın alma ya da satma sürecinde en önemli olan aşama olan tapu devrinde zaman kaybetmemeniz için ilgili müdürlüğe gitmeden önce belgeleri tamamladığınızdan emin olun.

Kategori : Yasa
Tarih : 08.06.2017

Kez Okundu
Tapuya gitmeden bir gün önce yanınızda bulundurmanız gereken belgeleri mutlaka hazırlayın ve tamamlayın. İşlemler için ilk yapmanız gereken randevu almaktır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü online randevu sisteminden işlemleriniz için randevu alın.

Her resmi işlemde olduğu gibi tapu işlemlerinde de TC kimlik numaranızın bulunduğu nüfus cüzdanınızın yanınızda bulunması gerekir. Alıcının da satıcının da yanlarında fotoğraf bulundurmaları gerekir. Fotoğraflar daha önce kullanılmamış, damgasız, lekesiz, sağlam olmalıdır.

Belediye rayiç belgesi, tapu işlemleri için gereken bir belgedir. Gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeden temin edilen bu belgeyi almak için alıcı veya satıcının birlikte gitmesi gerekmez. Tapu fotokopisi ile gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeden alınan belge, istekte bulunan kişilere verilir.

Ayrıca, gayrımenkulun tapusunun aslı ya da fotokopisi de tapu müdürlüğüne gitmeden hazırlanmalıdır. Tapunuz olmasa da tapu bilgilerine ulaşmak mümkündür ancak eğer mevcut tapunuzu yanınıza alırsanız işlemleri kısaltabilirsiniz.

Gayrimenkulun bağlı olduğu belediyeden ayrıca vergi borcu yoktur yazısı almalısınız. Geçmiş döneme ait borçların ödenmesi gereklidir. Alım satım öncesi borçlar kontrol edilmeli ve ödenmelidir.

Deprem Sigortası (DASK) yapılmadan tapuda alım-satım işlemi yapılamaz. Bu nedenle, deprem sigortasının herhangi bir sigorta acentasında yapılması zorunludur.

Tapu müdürlüklerine, alıcıların ve satıcıların gelemediği durumlarda, yetkilendirilen kişiye vekaletname verilmesi gereklidir. Alıcı ya da satıcının gelemediği durumlarda yetkili kılınan kişiye önceden vekaletname verilmelidir. (3dkonut.com)

Bu haber ilgili diğer haberler

Yasa kategorisindeki diğer haberler

TOP