İşyeri sözleşmesine kira artış oranı için ne yazılmalıdır?

İşyeri sözleşmesinin kira artışları maddesine hangi hüküm yazılmalıdır?

Kategori : Yasa
Tarih : 05.01.2016

Kez Okundu
İşyeri sözleşmesinde dikkat edilmesi gereken husus sözleşmenin kira artışı kısmında herhangi bir hüküm yer almıyorsa, mal sahibinin istediği oranlarda zam yapma hakkına sahip olmasıdır. Peki, kira artış miktarı anlaşmazlıklarını önlemek için işyeri sözleşmesine hangi hüküm yazılmalıdır?

TÜFE ve ÜFE için Oniki Aylık Ortalamalara Göre Değişim Oranları 'esas' alınacaktır. Bu şekilde bir sonraki yılın zamlı kira bedelleri hesap edilerek ödenecektir. İşyeri sözleşmesinde TÜFE, ÜFE veya ( TÜFE + ÜFE ) / 2 Ortalaması gibi oranlardan biri üzerinde anlaşılmalıdır. Burada önemli olan seçtiğiniz oranı açık ve sarih bir şekilde kontrata eklemektir.

İşyeri sözleşmesine kira artış oranı
Kira kontratının hususi şartlar bölümündeki kira artışları maddesi anlaşılan kira zam oranına göre aşağıdaki şekillerde yazılabilir; 

1- Aylık kira bedeli, birinci kira yılı sonundan başlayarak her kiralama yılının sonunda; Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Ortalamaları Oranında artırılacaktır. ÜFE için Oniki Aylık Ortalamalara Göre Değişim Oranları 'esas' alınacaktır. Bir sonraki yılın zamlı kira bedelleri bu şekilde hesap edilerek ödenecektir.

2-  Aylık kira bedeli, birinci kira yılı sonundan başlayarak her kiralama yılının sonunda; Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Oranında artırılacaktır. TÜFE için Oniki Aylık Ortalamalara Göre Değişim Oranları 'esas' alınacaktır. Bir sonraki yılın zamlı kira bedelleri bu şekilde hesap edilerek ödenecektir.

3- Aylık kira bedeli, birinci kira yılı sonundan başlayarak her kiralama yılının sonunda; Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Ortalamaları Oranında artırılacaktır. TÜFE ve ÜFE için Oniki Aylık Ortalamalara Göre Değişim Oranları 'esas' alınacaktır. Bir sonraki yılın zamlı kira bedelleri bu şekilde hesap edilerek ödenecektir.

 

Yasa kategorisindeki diğer haberler

TOP