​İstanbul İmar Yönetmeliği Değişiyor

Hükümetin, 1 Ekim 2017’de Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ni devreye almasının ardından İstanbul İmar Yönetmeliği’nde de değişikliğe gidiliyor.

Kategori : Yasa
Tarih : 05.01.2018

Kez Okundu
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin gündemine yakın zamanda gelmesi beklenen düzenlemeyle ilgili taslak metnin son haline SÖZCÜ ulaştı.

SİLUETE ‘ONAY’ AYARI

İBB İmar Müdürlüğü, yönetmeliğin ‘Binalara kot verilmesine ilişkin esaslar’ başlıklı 11’inci maddesine önemli düzenlemeler ekledi. Son yıllarda kot farkı kullanarak büyükşehirlerde ortaya çıkan ‘hormonlu’ binaların önüne geçilmesi için ayrık nizam yapılarda bölgenin kat rejiminin aşılmaması ve sokak siluetinin bozulmaması şartı getirildi. Binaların kademelendirilmesinde sorumluluk ve yetki ilçe belediyelere verilirken, yüksekliği 60.5 metreyi geçen yapılar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden siluet yönünden uygun görüş alınmadan yapı ruhsatı düzenlenemeyeceği belirtildi. Taslağa göre, ilçe belediyeleri yapı yüksekliklerini belirlerken, Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan sınırlamaları dikkate alacak.

YATAK ODASI 8 METREKARE

Yeni İstanbul İmar Yönetmeliği’nde kentte inşa edilecek en çok daire tipinde yer alan birimlere ilişkin hükümler de bulunuyor. Buna göre, her müstakil konutta oturma odaları 12, yatak odası 8, mutfak 3.3, banyo 3 ve tuvalet 1.2 metrekareden küçük olamayacak. Konut bölgelerinde kat yükseklikleri 4 metreden fazla, 2.5 metreden az olamayacak. Sadece hava maniası olan yerlerde kat yüksekliği 2.4 metreye indirilebilecek.

YEŞİL ÇATI ZORUNLU

Toplam inşaat alanı 60 bin metrekarenin üzerinde olan yeni yapılacak binalarda yeşil çatı sistemleri uygulanması zorunlu hale getiriliyor. Çatıda, çim, bitki, çiçek ve küçük araç yetiştirilmesi için en az yarım metre toprak dolgu oluşturulacak. Alışveriş merkezlerinde, müşteri ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kapasite hesabına göre belirlenen büyüklük ve sayıda, çocuklarla ebeveynlerinin kullanabilecekleri boyutta klozet, pisuvar ve lavabonun bulunduğu tuvalet zorunlu hale getiriliyor.

İsmail ŞAHİN / Sözcü

Bu haber ilgili diğer haberler

Yasa kategorisindeki diğer haberler

TOP