​İnternet'ten Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü devrim niteliğinde bir uygulama hayata geçirdi. Buna göre artık tapu işlemleri internet üzerinden halledilebilecek. Yeni sistemle vatandaşların tapu dairesine gitmesine gerek kalmazken böylelikle hem tapu dairelerindeki yoğunluk azalacak, hem de insanların işleri kolaylaşacak.

Kategori : Yasa
Tarih : 10.10.2017

Kez Okundu
İNTERNETTEN TAPU İŞLEMLERİ HANGİ ADRESTEN YAPILACAK?

Vatandaşlar internetten tapu işlemlerini, e-devlet üzerinde yer alan web tapu bölümüne kimlik doğrulama sistemiyle sisteme giriş yaparak yapabilecekler. 

Web tapu üzerinden yapılan işlemler tapu müdürlüklerine iletilecek. Yapılan başvurular ilgili memurlar tarafından yetkili kişilere iletilecek. İnternetten yapılan tapu işlemi için yetkiyi alan kişi de gerekli aşamalardan sonra işlemi hayata geçirecek. Tüm işlemler vatandaşa SMS bilgisi olarak iletilirken vatandaşların yapması gereken tek işlem, tapu işleminin tamamlanması için imza atmaya gitmek olacak. İmza tarihi ve saati de vatandaşa e-devlet sistemine kayıtlı telefon numarasına SMS olarak iletilecek. Ayrıca tapu harcı ödemesi gibi gerekli ödemeler de online olarak ödenebilecek.

İNTERNETTEN TAPU İŞLEMİNİN FAYDALARI

Bu sistem beraberinde birçok fayda da getiriyor. Öncelikle insanlar için zaman tasarrufu sağlanacak. Artık insanlar tapu dairelerinde zamanlarını harcamayacak. Tek yapmaları gereken web tapu uygulamasını kullanarak tapu işlemlerini başlatmak ve işlemin tamamlanması için imza atmaya gitmek.

İnternetten tapu işlemlerinin bir diğer faydası da sahteciliğin önüne geçecek olması. Web tapu uygulaması ile dolandırıcıların önü kesilmiş olacak. Yeni sistem ile her türlü işlem SMS olarak ilgili kişiye iletilecek. Böylelikle insanlar tapu işlemlerinin her aşamasına dahil olabilecekler. (Yeniemlak)

Bu haber ilgili diğer haberler

Yasa kategorisindeki diğer haberler

TOP