​Devlet Yeni Evlenecek Çiftlere 55 bin Lira Destek Verecek!

Evlenme planı yapan çiftler çeyiz desteğinden toplam 15 bin, konut hesabından ise toplam 40 bin devlet desteği alabiliyor.

Kategori : Finansman
Tarih : 21.02.2018

Kez Okundu
Yeni evlenenler nasıl devlet desteği alacak? Devlet desteği için yapılması gerekenler neler? 

"Konut hesabı" açarak asgari 3 yıl hesaba düzenli ödeme yapan vatandaşlara, konut alım tarihindeki birikimin yüzde 25'ine kadar devlet katkısı ödenecek. Devlet katkısında üst limit 20 bin TL'ye çıkacak. Zamlı tarife Mart itibarıyla hayata geçiyor. Söz konusu hesap, bankaların şubelerinde lira cinsinden mevduat veya katılım fonu (faizsiz) hesabı olarak açılacak. Ödemeler aylık veya üç aylık yapılabilecek.

Düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 250 TL, üst sınır 2 bin 500 TL. Hesapta biriken paradan yılda 2 kez çekim yapılacak. Ayrıca, bu kapsamda alınacak konutların tapu harcında indirim yapılması, daha düşük kredi faizi imkanı da sağlamış olacak.

Evlilik hazırlığı yapanlar bankalarda mevduat hesabı veya 'katılım fonu' (faizsiz) hesabı açtırabilecek. 18 yaşından küçükler adına veli ya da vasileri tarafından çeyiz hesabı da açılabilecek.

AYRI HESAP AÇILACAK

Çeyiz hesabına devlet katkısı 5 bin TL'ydi. Bu tutar yeni yasa ile yüzde 50 artırılarak 7 bin 500 TL'ye çıkacak. Konut hesabında devlet katkısı ise 15 bin TL. Yine bu tutar da en fazla 20 bin TL olarak artırılacak. Eşler, her iki destekten ayrı ayrı yararlanıp toplamda 55 bin TL hibe alabilecek. (Star)

Bu haber ilgili diğer haberler

Finansman kategorisindeki diğer haberler

TOP