Bina tamamlama sigortası kapsamı ve yaptırımları

11 Mart 2015’ten itibaren tüm maketten konut satışları zorunlu sigorta kapsamına alındı. Peki sigorta süreci nasıl işliyor?

Kategori : Sigorta
Tarih : 31.03.2015

Kez Okundu
Maketten konut satışı olarak da bilinen, ön ödemeli konut satışında sigorta zorunluluğu Hazine Müsteşarlığı’nın sigorta genel şartlarını yayınlaması ile resmen başladı.

Mali sıkıntıya düşerek iflas eden inşaat şirketleri nedeniyle binlerce kişi mağdur olunca Hazine, sigortanın genel şartlarını yayınladı ve böylece konutzede dönemini kapatacak bina tamamlama sigortası resmen başlamış oldu. 

Bina tamamlama sigortası - Maketten satış sigortası

Bina tamamlama sigortası
İnşaat şirketinin yükümlülükleri
-İnşaat şirketleri, konut satışına başlamadan önce konut adedi 30 ve üzeri olan projeler için bina tamamlama sigortası yaptıracak
-Sigortanın primlerini ödeyecek

Sigorta şirketinin yetkileri
-Sigorta yapacağı inşaat şirketinin mali yapısını ve geçmiş tecrübelerini detaylı inceleyerek, ön ödemeli konut satış projesi için poliçe düzenleyecek
-Ön ödemeli satışa konu kısmı için sigorta teminatı belirleyecek
-Sigortanın primlerini inşaattaki konut sayısına, projenin bedeli ve süresine göre serbestçe belirleyecek

-İnşaat şirketini riskli görür, projeyi bitiremeyeceğine karar verirse sigorta yapmayacak ya da ek teminatlar isteyebilecek 
-İnşaat süresi içinde şirket, sigortacıya karşı yükümlülüklerini yerine getirmez, mali yapısını bozacak girişimler içinde bulunursa; sigorta şirketi sözleşmeyi sona erdirecek ve bunu da Bakanlığa bildirecek.
-Hazine’nin açıkladığı bina tamamlama sigortasının genel şartlarına göre, sigorta şirketleri isterlerse sigortaladıkları inşaatı tamamlayıp, tüketicilere konutları teslim etme görevini de üstlenecek. Buna göre, inşaat şirketinin iflas etmesi ya da konutları süresinde teslim edememesi halinde sigorta şirketi ya tüketicinin zararını karşılayacak ya da inşaatı devraldığında, başka bir müteahhit ile anlaşıp konutları tamamlayarak tüketiciye teslim edecek. Bu durumda konutların yeni teslim tarihi 24 ayı geçemeyecek.
-İnşaat şirketinin projeye aykırı hareket etmesi ile kamu kurumlarının herhangi bir nedenden projeyi durdurması sigorta kapsamının dışında tutuldu. 


İnşaat süresi içinde inşaat şirketinin iflas etmesi ya da sözleşmede belirtilen sürenin üzerinden 12 ay geçmesine rağmen halen konutları teslim edememesi durumunda, devreye sigorta girecek. Sigorta şirketi, tüketicinin konut için o tarihe kadar ödediği peşinat ve taksitler dahil tüm bedeli tüketiciye yasal faizi ile birlikte ödeyecek.

Böylece riskin en aza inmesi ve tüketicinin mağdur olmaması için inşaatın, başlamasından bitimine kadar geçen süre içinde sigorta şirketleri denetim görevini yürütecek.

 

Bu haber ilgili diğer haberler

Sigorta kategorisindeki diğer haberler

TOP