​2018'de DASK Fiyatları Ne Kadar Olacak?

DASK olarak bilinen zorunlu deprem sigortası, konutlar için yapılması zorunlu bir sigorta olarak karşımıza çıkıyor.

Kategori : Yasa
Tarih : 21.12.2017

Kez Okundu
Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararlar, poliçede belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılanıyor.  

DASK sigortası yaptırmak için poliçeyi düzenleyen sigorta acentasına müracaat edilebiliyor. Burada taşınmazın bilgileri verilerek ve poliçe ödenerek DASK yaptırılabiliyor.

DASK fiyatları belirlenirken iki ana ölçüt ele alınıyor. Zorunlu deprem sigortası yapılacak yapının metrekare birim maliyeti ve yapı tarzı, DASK fiyatlarını belirliyor. Bunun yanı DASK, yetkili sigorta şirketleri veya acentalarda yapılıyor. İşte DASK fiyatları 2018:

1- Çelik veya betonarme karkas yapılı evlerde 750 TL,
2- Yığma Kagir yapılı evlerde 540 TL,
3- Diğer yapı malzemelerinden oluşturulan evlerde 275 TL olarak belirlendi.


Zorunlu deprem sigortası yapımında konut sahiplerine bazı özel avantajlar da sunuluyor. Her yıl yenilenmesi gereken poliçenin ilk üç yenilenmesinde yüzde 10, üçten sonraki diğer yenilemelerde ise yüzde 20 indirim uygulanıyor. Bunun yanı sıra konutlarının tümüne DASK yaptırmak isteyenlere de yüzde 20'lik indirim sunuluyor.

DASK İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ?

Zorunlu deprem sigortasının yapımı için istenen belgelerde tüzel kişiler için TC Kimlik numaralı nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet yeterli oluyor. Bunun yanı sıra sigorta şirketi, sigortalının cep telefonu bilgisi ve adres bilgisini talep ediyor. Sigortalanacak yapı için ise şu belgeler talep ediliyor:

1- Yapının açık adresi
2- İnşa yılı
3- Açık tapu bilgisi
4- Yapı tarzı
5- Hasar durumu
6- Kat sayısı
7- Yapının kullanım şekli
8- Brüt büyüklüğü


(Yeniemlak)

Bu haber ilgili diğer haberler

Yasa kategorisindeki diğer haberler

TOP